"

1 Pravica do izobraževanja

Predvidene kompetence in učni izidi

V tem poglavju boste osvojili_e znanje o tem, kako se je razvijalo šolstvo na Slovenskem in kakšne so bile razlike med izobraževanjem dečkov in deklic od srednjega veka do konca prve svetovne vojne. Z branjem odlomkov iz ego dokumentov boste poglobili_e razumevanje te tematike in bili_e sposobni prepoznati, kako spol vpliva na možnosti izobraževanja. Seznanili_e se boste z različnimi viri, iz katerih lahko spoznamo razlike med ženskim in moškim izobraževanjem. Spoznali_e boste načine, na katere so ženskam odrekali sposobnosti za izobraževanje, kakor se razkrivajo iz publicističnih in strokovnih besedil dolgega 19. stoletja. Pridobljeno znanje boste sposobni_e prenesti na druga področja, kjer so ženske imele manj pravic kot moški.

 

Kako so se izobraževali dečki in deklice na Slovenskem?

Srednjeveško šolstvo

Pred obdobjem reformacije je bil razvoj šolstva v slovenskem etničnem prostoru podoben evropskim zgledom. Priviligiran sloj so bili plemiški in meščanski sinovi, ki so obiskovali samostanske šole. O izobraževanju deklic piše Tatjana Hojan, da se najstarejši znani podatki nanašajo na samostank dominikank v Velesovem pri Kranju: “Ta samostan je že leta 1505 dobil privilegij, da smejo nune v samostanski šoli poučevati dekleta, ‘zlasti tista, ki so pleminitega stanu’. V tem času je deloval v Ljubljani zavod za vzgojo deklic, ki je bil priključen deški šoli nemških križarjev.” (Hojan 1970: 5)

Plemiška dekleta pa so se tam lahko izobraževala že od leta 1238  naprej.

 

Klarise v kapeli San Domiano v Assisiju
Klarise v kapeli San Domiano v Assisiju

Dečkom so bile na voljo stolne šole in župnijske šole, ki so v izjemnih primerih celo pripravljale učence na univerzitetni študij, vendar so bile redke. Župnijske šole so bile obenem tudi mestne šole. Ob tovrstnih ustanovah so učenci znanje pridobivali tudi s pomočjo zasebnih učiteljev. Velikemu delu prebivalstva je bilo izobraževanje v srednjem veku nedostopno:

“Majhna je bila tudi pismenost prebivalstva. Z izobraževanjem se je utrjevala predvsem verska vzgoja in v izobraževanju, ki so ga organizirale in vodile cerkvene ustanove, se je v prvi vrsti prepoznal krščanski vzgojni ideal.” (Okoliš 2008: 18)

Reformacija

Za začetke razvoja šolstva na Slovenskem je pomembno obdobje reformacije.  Stane Okoliš razlaga, da je bilo izobraževanje za protestantizem še toliko bolj pomembno, ker so protestantske šole postale sredstvo pri širjenju nove vere, ki je temeljila na prepričanju, da je pravi temelj vere samo Biblija, ta pa naj bo dostopna vsakomur v razumljivem maternem jeziku. Izobraževalni program protestantov je tudi zato zajel vse sloje prebivalstva. Vsakemu človeku mora biti odprta pot do spoznanja prave resnice, ki jo prinaša Biblija. Vrednost znanja in izobraževanja se je pri protestantih zlasti na elementarni stopnji močno povečala, prav tako pa tudi potrebe po ustanovitvi novih šol in iskanju novih metod učenja. (19) V vsaki protestantski župniji je praviloma kmalu delovala tudi šola, v kateri so uporabljali predvsem katekizem, začetnico in pesmarico. Trubar v Cerkovni ordningi tudi zapiše, da naj bo v vsaki fari “šulmojster”, ki naj “te mlade hlapčiče inu deklice, purgarske inu kmetiške otroke, vuči slovenski brati inu pisati”.

V času reformacije sta bila na slovenskem  ozemlju, kot piše T. Hojan, dve dekliški šoli v Celovcu in Radgoni in izpostavlja še en pomemben podatek: “V odloku iz leta 1598, s katerim so bile odpravljene vse protestantske šole, je omenjeno, da so bile med odpravljenimi ustanovami tudi dekliške šole, kar dopušča domnevo, da je bilo morda na slovenskem ozemlju v času reformacije še več dekliških šol.” (Hojan 1970: 6)

Primož Trubar: Abecednik

Naprednost slovenskih protestantov s Trubarjem na čelu,  se kaže tudi v tem, kot opozarja Okoliš, da niso delali razlik med socialnim položajem, to pa je bilo povezano s tem, da je bila šola v slovenskem jeziku (22). V tem so se razlikovali od humanistov, ki v preprostem kmečkem človeku niso videli bodočega izobraženca.

Deželni stanovi so v Ljubljani ustanovili leta 1563 stanovsko šolo, kar je bil največji dosežek prostestantizma.

Protireformacija

V tem obdobju se vzpostavijo jezuitski kolegiji, tudi v njih je bilo šolanje usmerjeno predvsem k temu, da se izobrazijo bodoči duhovniki. Jezuiti so omogočili tudi šolanje dečkom iz revnejših slojev: “V ljubljanskih jezuitskih šolah je bilo povprečno okrog 500 dijakov, ki so prihajali iz vseh slojev prebivalstva. Od tretjine do polovice je bilo plemiških sinov. Veliko je bilo revnih in nadarjenih dijakov z dežele, ki so se preživljali s podporo in darovi različnih dobrotnikov.” (Okoliš 2008: 30) Za večino prebivalstva pa je bilo šolanje še vedno nedostopno: “Za elementarno šolsko izobrazbo, ki je bila omejena na branje in morda največ na pisanje ali računanje, tako v srednjem kot tudi še dolgo v novem veku ni bilo posebne skrbi ali javnega interesa. Vsak sloj prebivalstva in vsako okolje je za osnovno šolsko izobrazbo skrbelo zase po svojih potrebah. Ker je bilo treba za šolski pouk plačevati učitelje, ki so bili za ta poklic tudi zelo različno usposobljeni, so bile elementarne šole redke. Zanje je bilo značilno, da so delovale občasno, saj so bile tako časovno kot tudi krajevno pogojene. Ko je bilo v izbrani sredini dovolj interesa in denarja, so najeli učitelja, ki je po dogovoru poučeval določeno osnovnošolsko znanje za plačilo oz. šolnino.” (Okoliš 2008: 32)

V elementarnih šolah je bil edini jezik nemščina, kar je še dodatno oteževalo dostopnost teh šol slovenskemu prebivalstvu.

V dobi protreformacije je, kot piše T. Hojan, “ljubljanski škof Hren leta 1608 najel posebno učiteljico za poučevanje deklic v šoli, ki je bila na Starem trgu v Ljubljani in je delovala vse do leta 1703, ko so prišle v Ljubljano uršulinke.” (Hojan 1970: 6)

Za dekliško izobrazbo v 18. stoletju je pomemben prihod sester iz reda Uršulink v Ljubljano, kjer 2. julij 1703. leta odprejo prvo javno šolo za deklice v Ljubljani in sicer najamejo hišo tedanjega župana Gabrijela Eden Edenburga na kraju, kjer je danes glavna pošta. Kasneje zgradijo samostan, v katerem je tudi šola in internat za deklice. Sestre, ki so prišle v Ljubljano, so bile iz samostana v Gorici, kjer so odprle šolo že leta 1672.

V Škofji Loki pa so delovale pred uršulinkami klarise.

Kaj spremeni v izobraževanju dečkov in deklic uvedba splošne šolske obveznosti v 18. stoletju?

Razsvetljenski projekt je obsegal tudi izobraževanje širših slojev prebivalstva, kar je imelo posledice tudi za prebivalstvo, katerega materinščina je bila slovenščina. Leta 1770 je Marija Terezija razglasila elementarno šolstvo za državno zadevo. Okoliš spomni, da je “leta 1774 izšla Splošna šolska naredba, ki je prvi in temeljni osnovnošolski zakon za vse habsburške dedne dežele, s tem pa razen območij pod beneško in ogrsko oblastjo tudi za celotno slovensko etnično ozemlje. Ta zakon je prvi celovito urejal problematiko osnovnega šolstva. Leta 1777 so ga skupaj z izvlečkom Metodne knjige, v kateri so bila navodila za delo učiteljev, prevedli v slovenski jezik. Čeprav jezikovno ne najboljša, sta to prva slovenska prevoda s področja zakonodaje in strokovne literature.” (40)

Za zgodovino spola je pomembno, da je ta zakon  “uvedel splošno šolsko obveznost za vse otroke, ne glede na spol ali socialni izvor, v starosti od 6. do 12. leta, zlasti za vajence po 12. letu starosti pa je priporočil tudi ponavljalni pouk ob nedeljah popoldan. In čeprav je bil pouk načeloma obvezen za vse otroke, je zakon dopuščal veliko izjem in tudi ni predvideval nobenih kazni, če otroci niso prihajali k pouku. Šolska obveznost je bila zato bolj zaželena kot zaukazana.” (Okoliš 2008: 42)

Ker vsebina pouka na osnovnošolski stopnji izobraževanja ni bila za vse enotna, je zakon predvideval ustanovitev treh vrst osnovnih šol. Najbolj preproste so bile enorazredne podeželske trivialke, v večjih mestih so bile bolj zahtevne večrazredne glavne šole, v glavnih deželnih mestih pa deželne vzorčne šole ali normalke, ki so predstavljale normo, po kateri so se ravnale vse druge osnovne šole v deželi. Prehod na izobraževanje na drugi stopnji je bil mogoč samo z glavnih šol in normalk, trivialke pa so bile namenjene samo za pismenost prebivalstva. (Okoliš 2008: 43)

Ali je francoska revolucija prinesla kaj sprememb glede izobraževanja?

Francoska vladina v času ilriskih provinc je prinesla pouk v slovenskem jeziku, v Ljubljani je začela delovati po francoskem zgledu celo visoka šola, na kateri so podeljevali akademske naslove. Za deklice pa tudi ta sprememba ni prinesla nobene izboljšave v njihovem izobraževanju. Marmont je sicer izdal ukaz, da bodo v glavnem mestu vsakega kantona ustanovljene šole za deklice, a je ostalo le pri obljubi. Francoska oblast je denimo uršulinsko cerkev spremenila v skladišče za seno in šele leta 1818 se ponovno začne v samostanu pouk.

Avstrijska oblast vpelje novosti po odhodu Francozov

Po odhodu Francozov je avstrijska oblast spet vzpostavila sistem s konca 18. stoletja (trivialke, glavne šole in normalke), šolska obveznost je bila še vedno od 6. do 12. leta. Ker pa so naučeno hitro pozabili, je “z odlokom študijske dvorne komisije leta 1816 je nedeljska ponavljalna šola postala obvezna za vso mladino od 12. do 15. leta starosti povsod tam, kjer so že obstajale redne šole.  Ker je bil učni jezik v teh šolah materinščina, v predmetniku pa so bili tudi koristni nauki za vsakdanje življenje, jih je slovensko prebivalstvo, ki je bilo proti nemški redni šoli, toplo sprejelo. Njihovo število se je hitro razširilo tako zaradi učnega jezika kakor tudi zaradi majhnih sredstev, ki so bila potrebna za njihovo delovanje.” (Okoliš 2008: 61)

Najbolje nedeljsko šolo spoznamo v delu Blaže in Nežica v nedeljski šoli (1842) Antona Martina Slomška.

Anton Martin Slomšek: Blaže in Nežica (drugi natis, 1845)

Vir: Digitalna knjižnica Slovenije

[…]

Na Tomaževo, neko sredo večer, ženeta Blaže ino Nežica kravco na vodo, grede pa materi vode iz pod mlina nosita. Nekaj šolarjev mémo perbiti; med njimi Lojze, Kaménskiga gospoda sin. Dekline gredo pohlevno svoj pot, dečki pa naglo na léd planejo, ter po steski derkajo. Ko bi trenil, se léd vdere. Lojze v vodo pade, ki ga ravno na žleb nese. Tovarši bežijo. Blaže vidi, ino hitro vodo zapre. Nežika pa po očeta leti. Mlinsko kolo ravno Lojzeta prime in zastoji, ker vode ni imelo. Mlinarič perdirjajo, mladenčeta iz pod kolesa potegnejo, ki ni več dihal. Voda od nja teče.

Vešani na krič perletijo, in hočejo sroče na glavo postaviti. „Nikarte!” zaupije Florjanova Bariča. ,,Ravno preteklo nedelo smo v soli slišali, vtoplenih ne na glavo postavljati. Le v bajto ga zanesmo, pa varno na klop položimo. Lepo rahlo ga na trebuh denimo. Mlinarička! čedno mu ledeno obleko islečite, jez mu bom glavo nekoljko k zemli nagnila, pa čelo povzdignila, naj se voda iz nja izcedi. Zdaj pa v postel z njim. Le malo mu glavco podložite. Oterite ga prav dobro, ino pa suknine zagrejte. Dajte mi rorč; bom skoz nos v njega pihala, pa moram drugo nosnico zatisniti. Možje! prav zvesto mu serčno jamico pa podplate z kertačo terite, tudi po vsim životi ga z toplim suknam dergnite. Bom poskusila mu skoz usta zdrave sape vpihati. Primi ga nekdo čedno za nos. — — Hvala Bogu ! še je živ. Le pridno delajte ; že se žilice mezijo ! — Zdi se mi, de rahlo diha” —* Lojzeta ravno toplo odenejo, ki zopet živi, ko zdravnik iz Kamnika persôpejo, bolničeka oskerbet. Barico pohvalijo, deje vešanam tako modro svetvala. Neumni ljudje iz ene nesreče dve naredijo, ako modriga človeka blizo ni. Predlanskim so v Verbnim otroka iz vode potegnili. Hitro ga dva za noge zgrabita, ino na glavo terčita. Kašta v njem pokne — po njem je bilo. —- „Kako dobro za mlade ljudi, ki se v šoli kaj prida zvučijo!”

II

Blaže ino Nežica v nedelsko šolo pojdeta.

Lojze ostane per Mlinarcih, dokler prav ne okreva. Na eni rami se mu je prav poznalo, kako ga je kolo prijelo. Sreča, de je po zimi malo vode bilo, in pa de je Blaže hitro zapernico zatisnil. Sam Bog ga je ovarval.

V nedelo po večernicah pridejo gospod kaplan ino šolni učitel iz Slavine, kjer je fara, Lojzeta objiskat. Blaže se ravno k bolničetu vsede ino iz bukvić za kratek čas bere, Nežica pa za mizoj žoke plete. Hitro vstaneta ino gospodu roko poljubita, po tem pa tiho h peči stopita.

Gospoda Lojzeta prijazno pozdravita, ki se jima je že pomazal. „Vidiš, Lojze! kdo ne sluša, si sam nesrečo poskuša, katira mu za petami gre — pravijo gospod kaplan. Boga zahvali, de nisi vtonil; pa tudi ta dva pridna otroka, ki sta tebe smerli otela.“

Zdaj Blažeta pobarajo: „Kaži, kake bukvice imaš ?“ Blaže jim Navod za nedelske šole poda. „Mlakarjeva kuma (botra, gotica) so jih nama za pisanko kupili, Florjanova Barica naj je ob nedelah brati naučila. Saj k vam v šolo hodi“ — Nežica zgovorno pripoveduje. “Prav je tako!“ pravijo gospod kaplan. „Poskusi brati od oblačila nedolžnosti.“  Deklice koj gladko bere. „Zdaj pa ti, Blaže, od Bošljančela.“ Fantič prav zastopno celo povest prebere. Pohvalijo ju, ter velijo: „Kaj pa de v šolo ne hodita?“ — „Ne vtegneva,“ odgovori Nežica. „Po zimi pomagam jez mami, Blaže pa ateju. Po leti paseva veško živino, de si obleke zasluživa.“ „Prav tako,“ rečejo gospod kaplan; „škoda bi pa vaj vender bilo, de bi se bolj ne zvučila. Česar se v mladosti zvučiš, z tem se za starost oskerbiš. Ob nedelah nimata kaj zamuditi. O božiči lehko med drugošolce stopita. Vај hočem v šolo!“

,,Kamo sta pa oče ino mati?“ „Mati so šli bolno Milejco objiskat, ki ste jo v tork previdili; po očeta so pa Kamenski gospod poslali.“ pravi Blaže.

Sonce se ravno po hribih ozira; bilo je toplo za po zimi. Kamenski gospod pridejo ino Mlinarič z njimi, tudi dva hlapca po Lojzeta. Mlinarička tudi k domu dojdejo. „Mlinariča!“ začnejo gospod kaplan, „dajta Blažeta ino Nežico v nedelsko šolo!“ — „Pač, pač,“ prigovarjajo grajski gospod. „Iz pridnih otrok še kdaj kaj bo. Od nog do glave ju bom oblekel, pa jima vsiga omislil, česar za šolo potrebujeta. Bi vajnih otrok ne bilo, ne bilo bi tudi mojiga Lojzeta več. Bog daj srečo! V šolo pojdeta!”

Mlinariča se gospodam zahvalita, Blaže in Nežica jim per odhodu zopet roke poljubita in od veselja skakata. „Glejte si!“ rečejo Mlinarič. „Vsaka nesreča gotovo srečo prinese. Dober Bog iz žalosti veselje naredi. Bodi mu čast ino hvala.“

 

Naloga
  • Kakšno je Slomškovo stališče do izobraževanja kmečkega prebivalstva?
  • Ali avtor razlikuje med moškimi in ženskimi intelektualnimi sposobnostmi? Utemeljite odgovor s primeri iz besedila.
  • Se vam avtorjev pogled zdi skladen z doslej pridobljenim znanjem o pogledu na žensko izobraževanje? Kaj menite, da ga je motiviralo pri odločitvi za tako zasnovan prikaz pomena izobraževanja? Razmislite tudi o vlogi, ki jo pripiše ženskim in moškim likom in svoje ugotovitve napišite v krajšem sestavku (500 besed).

Idiličen svet Blaževega in Nežičinega nedeljskega izobraževanja pa ni imel vzporednice na višjih stopnjah izobraževanja. Dečki s podeželja so s podporo staršev, sorodnikov ali cerkve lahko nadaljevali šolanje. Med slovenskimi pisatelji je tak primer Ivan Cankar. Zaradi odhoda od doma in revščine, ki je pogosto pestila te dečke, šolanje ni bilo enostavno.

Pismi Josipa Kremenška o šolanju v Ljubljani sestri Mariji Kremenšek in sestri Juliji Kremenšek

Vir: Elektronska zbirka pisma

Mila moja sestrica!

Prvo bodi pozdravljena moja ljuba Mici iz daljne, bele Ljubljane. Komaj sem čakal dobiti od Tebe koje sporočilo, dobil sem ga, nad katerim sem se močno razveselil in za katerega ti izrekam srčno zahvalo. Dolgo mučila me je noga in za tem, obiskala me je še vratna bolezen, vendar hvala Bogu vse sem prestal! Dolgčas mi je bilo zelo po domu, in nikakor se nisem mogel privaditi v Ljubljani, dasiravno sem pri jako dobri rodbini v stanovanju, gospod in gospa me ljubijo kod svojega otroka, hvaležen sem jim! Zadnjič ko so bili mama in Ivanka pri meni sem imel še celo domotožje a sedaj hočem drugačen postati! Osramotila si me draga Mici z Tvojim lubkim pisemca v katerim mi pišeš da Ti nij dolgčas, jaz pa Ti bom prihodnjič ravno tako pisal a danes to opustim. Jaz grem vsaki večer z gospodom v cerkev, ker je jako lepo. Šolsko naznanilo sem tudi dobil koje še ne izgleda preslabo, ker sem malo v šolo hodil.

Konečno bodi srčno pozdravljena in poljubljena od

Tvojega
bratca
Josipa

Ljubljana, dne 3. prosinca 1895

 

Draga Julija!

11. 6. 1903, 2. ura popoldne

Ravno sem prenehal z učenjem! Nekoliko se morem odpočiti, utrujen sem. Čas imam, da ti napišem par vrstic. Pisal bi ti pismo, pa še to zalepko mi je mogel dati Celestina. Sedaj pišemo maturo. Nemščino, francoščino in matematiko smo že pisali. Jutri pišemo slovensko, v soboto darstellende. Do sedaj mi je šlo dobro, nevem kako bo jutri in pojutrišnjem. Učenje se mi že kar studi. Zjutraj sedim od 7 ure do 12 1/2 v šoli in se potim in trudim, da spravim kaj vkup, a da bi vsaj imel ob desetih za eno žemljo! Šolski sluga prinese klobasice in žemlje in nosi od klopi do klopi, vsak si kupi, le pri meni položi zastonj košarico na klop. Ko bi se mogel geniti z mesta, potem bi že pri tem ali pri onem kaj dobil, a sedeti morem 5 ur kakor bi me prikoval na stol. Ne vem kako bo z ustmeno maturo. Učim se veliko, a vedno mislim, da nič ne znam. Sedaj še cigaret nimam, da bi si zvečer zaspanec priganjal. Gospodinja mi še za papir, ki ga rabim pri maturi, noče posoditi denarja; živeti morem od tuje milosti.

Odstopil ne bom od mature, če tudi ne bom znal vsega. Če bo šlo bo šlo, če ne pa ne morem pomagati.

Pisal bi Ti še, da je umorjen srbski kralj in kraljica in 3 višji časniki, pa saj vem, da bodeš prej izvedela kot dobiš to pismo!

Pozdrav in poljub
Tvoj Josip

Kljub revščini, ki je pestila številne fante, ki so prišli s podeželja v mesto, pa je šolanje pomenilo tudi pridobivanje novih izkušenj, kakor lahko beremo v spominih Ivana Hribarja:

Ivan Hribar: Spomini

Tako sem postal član dijaške bojevne organizacije, ki so jo močnejši srednješolski dijaki osnovo, da preženó z gradu ljubljanske postopače. Le-ti so namreč jako radi napadali manjše dijake, ki so se hodili učit v hladno senco dreves ob vznožju gradu. Ti postopači so se rekturovali navadno iz Krakovega in Trnovega, imenovali pa so jih “gasenpube”. Dijaška bojevna organizacija je imela svoje ogleduhe in kadar so le-ti prišli naznanit, da so se na gradu jeli zbirati postopači, sklicali so nas naši pokrovitelji – za take smo imeli krepkejše dijake višje in spodnje gimnazije – na kar se je včasih vnela pravcata bitka, pri kateri so udeležniki na obeh straneh bili oboreženi s palicami, s kamenjem v rutah in s ključi. Vojna sreča je bila opoteča, a vendar so dijaki – ker številnejši – po navadi ostali zmagovalci ter so prepodili postopače z gradu v mestni log. (Hribar 1983: 30)

 

Takšnih dekliških spominov ni, saj je bila zanje tovrstna svoboda nepredstavljiva in tudi dekliško izobraževanje se je vse do konca prve svetovne vojne precej razlikovalo od fantovskega. Tudi v razsvetljenski reformah je bilo, kot je zapisal Aleš Gabrič, predvideno ločevanje po spolu, ki so ga utemeljevali še leta 1805, kakor beremo pri navedenem raziskovalcu, s skrbjo za moralo in z različno snovjo, ki naj bi bila primerna za dečke in za deklice. To je veljalo tako za podeželske kot mestne šole. V podeželskih šolah, kjer so bili vsi otroci v enem razredu, so jih morali ločiti na dve skupini, mestne šole pa naj bi ustanavljali ločeno za deklice in dečke. Tretji razred glavnih šol pa naj bi deklice smele obiskovati le, “če v tistem mestu ni bilo posebne šole za deklice in če ni bilo v razredu vpisanih dovolj dečkov” (Gabrič 2009: 30).

Ljudskim šolam so najpogosteje dodali dodaten razred za deklice. Samostojne dekliške šole pa so, z izjemo Kopra (1816) ustanavljali šele po letu 1830 (Celje 1831, Kranj 1845, Trst pa je imel leta 1851 že pet dekliških šol), v Ljubljani je bila prva javna dekliška šola odprta šele leta 1875. Sprva je bila štirirazredna, leta 1890 pa je postala osemrazredna (Hojan 1970: 11).

Dekliško izobraževanje v drugi polovici 19. stoletja

A to ni pomenilo, da ni bilo prav nobenih možnosti za dekliško izobraževanje, saj je v 19. stoletju delovalo več zasebnih šol. Vodile so jih ženske: Antonija Makovic, Katarina Tribuzzi-Froehlich, Marija Zollendorf, Leopoldina Petrič, Julija Moos, Irma Huth ter Viktorija in Gabrijela Rehn. Zasebne šole so bile tudi v drugih krajih na Slovenskem.

Pisateljica Zofka Kveder je po dvoletnem šolanju v Novi vasi na Blokah izobraževanje nadaljevala v Ljubljani. Najprej je obiskovala kot notranja učenka šolo pri Uršulinkah, nato pa kot zunanja učenka zavod Lichtenturn. Na uršulinsko šolo ni ohranila najlepših spominov, kar razberemo iz njenih pisem in literarnega dela Moja prijateljica.

Zofka Kveder: Moja prijateljica (1899)

Samostanska porta se je zaprla.

Vodili so me po velikih, dolgih hodnikih, gori in doli po stopnicah. Bala sem se teh številnih hladnih, tihih prostorov in tujih, temno oblečenih nun. V veliki spalnici z mnogimi posteljami, belo pobeljenimi, golimi stenami so me pustili samo. V kotu je viselo razpelo in pred njim je brlela bleda, medla lučka.

„Lahko greš spat,“ mi je dejala nuna, pokazala mi posteljo in odšla.

Mene je zazeblo, kakor da sem v zimi, ko sem ostala sama v tihi beli spalnici, ki je bila večja od največje sobe pri oskrbnikovih. Bilo mi je, kakor da sem se zgubila, tako pusto, prazno in tuje.

Mehanično sem slekla obleko in počasi zlezla v postelj. Glava me je bolela in bilo mi je težko in žalostno, da sem jokala.

Okna spalnice so bila visoka, stekla z apnom pobeljena. Vsa soba je dihala strogost in mrzloto.

Jokaje sem zaspala.

„Hvaljen bodi Jezus Kristus! Vstati!“ ta klic me je prebudil naslednje jutro iz lepih, gorkih sanj.

Iz vseh postelj so se vzdigovale deklice približno moje dobe. Samo nekaj je bilo večjih, na pol odraščenih, ki so morale nas mlajše nadzorovati.

Posebno v začetku mi je bilo neizrečeno dolgčas.

Pouk, ukazi, molitve, vse je bilo nemško. In ker nisem razumela, kaj so mi velevali, sem bila v večnih kaznih. Molile smo vsako uro še poleg jutranje in večerne molitve in molitev pred obedom in po obedu, maše in rožnega venca. V obednici so med jedjo vselej brali povesti iz življenja svetnikov, med oblačenjem in slačenjem pa je najstarejša nadzornica molila dolgo molitev in litanije. Več kot polovica nas ni niti zdaleč mislila na to, .kaj moli, da, me mlajše novinke z dežele nismo razumele od vsega niti besede. Kričale smo z drugimi pretrgane in zmešane besede brez smisla in pomena. Tako smo v pravem smislu besede preklepetale cele ure na dan.

Zame to ni bil prijeten čas, četudi se nisem slabo učila. Prve mesece se mi je sicer pošteno slabo godilo, a ko sem za silo razumela jezik, je bilo takoj veliko bolje. To se pravi, kar se tiče pouka, drugače mi je bilo vedno enako.

V samostanu je bilo dosti deklic in jaz sem bila ena izmed tistih, ki so bile najslabše oblečene. Nikdar nisem dobila od doma sadja ali slaščic, nihče me ni obiskoval in nisem se mogla bahati ne s kako bogato teto ne s slavnim stricem, Moj oče ni bil ne tak ne drugačen svetovalec, ni imel ne zlatega ovratnika ne kapitala ali bogatega posestva, in moja mati ni bila ne zdaleč „milostljiva“. Zaradi mene torej ni bilo treba imeti posebnih ozirov na „gospoda papa in gospo mama“ in poleg vsega so moji starši plačevali le polovico navadne mesečnine.

Ker nisem mogla naposled niti sošolkam pripovedovati nič zanimivega, nisem niti med njimi našla posebne naklonjenosti. Nosila sem nerodne, grdo škripajoče kmetske čižme, ki so bili na petah dobro nabiti z žebljički, in zakrpane, izprane obleke. Moje srajce so bile brez čipk in vsega sem imela samo šest žepnih robcev. Če se je moje perilo ob razdeljevanju pomešalo med drugo, slišala sem vselej grde žalitve. Neko starejšo „kandidatinjo“ sem sovražila iz vse duše, ker mi je nekdaj moje spodnje krilo, ki se je ob pranju zamešalo v njene stvari, vrgla pred noge z besedami: „Pfui, wie grob!“, da so se vse druge v spalnici zaničljivo zasmejale.

Neka stara Francozinja, ki smo ji rekle „madam“, je prišla vsak teden dvakrat v samostan učit nas poklonov in manire.

Bila je nadvse vljudna, vika la je vse, tudi najmanjša, a meni je bila poosebljena hudobnost. Venomer je zabavljala čez kmete in največji ukor, največja žalitev, največja kazen pri njej je bila, kadar je kateri dejala, da hodi kakor kmet, ali da se ji pozna, da je s kmetov.

Moji nerodni, hreščeči čižmi so mi večkrat prislužili take opazke. Ko sem počasno, v taktu prišla bliže in bila ravno na tem, da poskusim svoj poklon, se mi je hudobno nasmehljala in me s priliznjeno, škodoželjno dobrovoljnostjo vprašala, ali sem se v samostanu zelo težko navadila nositi čevlje.

„Oh, vidi se vam, kako težko hodite obuti,“ je dejala in sošolke so z glasnim smehom sprejele duhovito šaljivko stare, dobre madam.

Kolikokrat sem se zunaj v hodniku jokala od jeze. In ni bilo samo to!

Doma mi je mati spletala lase, v samostanu ni nihče vprašal, si znam ali ne. Me mlajše smo večina vse kuštrave hodile okrog. Z vodo smo si prilepile lase h glavi, potegnile z glavnikom nekoliko čez, pa je bilo. Kite so bile vse nerazpletene in zmešane in dobile smo uši.

Moj Bog, kako sem bila nesrečna!

Imeti uši je bila strašna sramota. Še v vaški šoli je bilo to nekaj grdega, pred čemer smo kremžili obraze in pljuvali od studa. In zdaj sem imela tu v samostanu uši. Neka dekla je vsako soboto popoldne tem in onim pregledovala glave. In če je bila katera tako nesrečna, da so našli na njej te nesnage, so se je vse gojenke vsaj nekaj tednov ogibale kakor garjavega psa. Zato ni hotela nobena sama povedati in prositi, da se ji glava očisti. Niti praskati se si nismo upale iz strahu, da se ne izdamo. In glava nam je gorela kakor ogenj, jokale smo se, močile lase z vodo in molile, da bi nam Bog odvzel to sramoto.

 

Četudi so mnoge deklice doživljale šolanje v samostanskih šolah na podoben način, so morale zdržati, saj je bilo šol za deklice v primerjavi z deškimi šolami manj, tisti redovi, ki so imeli veliko šol, kakor frančiškani, pa so izobraževanje deklic zavračali in ga prepuščali redovnicam.

Ker so mnogi otroci v času obveznega šolanja že delali, so se ustanovljale tudi tovarniške šole, svojo šolo sta imeli v Ljubljani na začetku 70. let 19. stoletja predilnica in tobačna tovarna.

Po ljudskih in meščanskih šolah so učenci in učenke lahko šolanje nadaljevale v nadaljevalnih šolah oziroma tečajih, kjer so pridobile_i različne veščine, za dekleta so bile predvsem s področja gospodinjstva, ročnih del in računstva. (Hojan 1970: 15-24)

Razlike v predmetniku

Skupni predmeti so bili po letu 1869 naslednji: verouk, učni jezik, drugi deželni jeziki (nemščina, italijanščina), računstvo in oblikoslovje, prirodoznanstvo, zemljepis in zgodovina, pisanje, risanj, petje in telovadba. Telovadba za deklice ni bila obvezna, na njihovem predmetniku so bila ročna dela. Razlike so bile tudi v številu ur: deklice so imele manj ur računstva in risanja kot dečki.

Tovrstno razdelitev “dekliških” in “deških” področij zrcalijo tudi strokovne šole, npr. čipkarska šola, šiviljska oz. krojaška šola, babiške šole (prva je bila ustanovljena že leta 1753), gospodinjska šola, dekliška trgovska šola.

Možnosti nadaljevanja šolanja za dekleta po osnovnem izobraževanju

Konec 19. stoletja ustanovijo tudi dekliške višje  šole, ki so sprva tujejezične, leta 1896 pa ustanovijo tudi slovensko višjo dekliško šolo. Domoljubne težnje pri tem igrajo pomembnejšo vlogo kot prepričanje o nujnosti dekliškega višjega izobraževanja:

Bi ne bilo možno osnovati v Ljubljani višega dekliškega izobraževališča,ki bi stalo na stopinji viših razredov srednjih šol (kajti viši razredi osemrazrednih šol so jednaki meščanskih polam, oziroma nižim razredom srednjih šol) in slovenski vzgajalo dekleta primerno časovnim zahtevam, katerim se i naš narod ne bode mogel ustavljati dolgo?! Čas pride, ko bo morda prepozno, radi tega pač ni odvažno opomniti tega, kar je potrebno in postaja vedno potrebnejše

Najprej je potekal pouk v  ljubljanski višji dekliški šoli potekal v Zoisovi palači na Bregu, potem pa v novo zgrajeni stavbi, za katero je zemljišče daroval veletrgovec Josip Gorup, ki je sicer že prej podaril znesek 100 000 kron za štipendiranje učenk. V višjo dekliško šolo so se lahko vpisale deklice, ki so zaključile vsaj osemrazredno ljudsko ali meščansko šolo. Nadaljevanje šolanja jim je vzelo še tri leta, če so se odločile za pedagoški tečaj, ki je pomenil pripravo za maturo na učiteljišču, pa so imele še dodatno leto. Kot še piše T. Hojan, je prosvetni minister Hartl izdal leta 1900 odlok o dekliških licejih, ustanovah, ki so obsegale šest razredov in so bile namenjene deklicam višjih in srednjih stanov. Pet let kasneje so tudi ljubljanski mestni svetniki sprejeli licejski statut in tako se je začela gradnja liceja, ki je dobil ime Mladika. Uspešen zaključek licejskega šolanja je omogočil študij farmacije, a je bil predpogoj za to tudi izpit iz latinščine za šesti razred gimnazije. Vpisale so se lahko tudi v tretji letnik učiteljišča in še na druge šole in tečaje (gl. Hojan 1970: 27). Liceje so odpirali tudi v Celovcu, Trstu in Gorici, vendar je tam bil učni jezik nemščina oziroma italijanščina.

Za dekleta v Avstro-ogrski monarhiji redno šolanje na gimnaziji ni bilo dostopno, lahko pa so opravljale izpite, če jim je to odobrila komisija in tako, v primeru, da so uspešno opravile vse te izpite, pridobile maturitetno spričevalo, ki pa še ni bilo pogoj za vpis na univerzo, saj je bil leta 1878 izdal odlok ministrstva za uk in bogoslužje, v katerem je bilo zapisano, da je treba “v spričevalu o pložitvi izpustiti sicer predpisano zaključno klavzulo, da je eksaminand dokazal zrelost za opravljanje višjih študijev ali kaj podobnega in namesto tega pripomniti samo, da je eksaminantka zadostila tistim zahtevam, ki se postavljajo pri maturitetnih izpitih moški mladini. Spričevalo tudi v uvodu ne smet biti označeno kot maturitetno, temveč samo preprosto kot spričevalo” (Hojan 1970, 28) Določene so bile tudi gimnazije, kjer so dekleta lahko opravljala izpite: Gradec, Ljubljana, Trst in Koper.

Boj za maturitetno spričevalo je trajal vse do leta 1910. Takrat je dekletom bilo končno omogočeno obiskovanje gimnazij, “toda le v krajih, kjer ni ženskih učiteljišč, dekliških višjih šol ali dekliških licejev. Število deklic v posameznem razredu pa ni smelo presegati 5% fantov v tem razredu.” (Hojan 1970: 30)

Z nastankom dekliških licejev so dekleta postopoma začela pridobivati znanje, s katerim so lahko opravljale maturo, ki jim je odprla pot na univerzo. To je sprožilo vprašanje o tem, ali so ženske sploh sposobne za študij in kasneje za opravljanje poklicev, za katere je potrebna univerzitetna izobrazba.

Univerzitetno izobraževanje je bilo za dekleta na Slovenskem nedosegljivo v njihovi domovini – Avstroogrski monarhiji, saj se v njej do leta 1897 se ženske niso mogle vpisati na univerze. Lahko so le obiskovale posamezna predavanja, vendar so morale pridobiti soglasje profesorskega kolegija, predlog pa je podal izvajalec predmeta. Vsebina predmeta je morala biti primerna za ženske. Njihova prisotnost ni bila nikjer zabeležena, dobile niso nobenega potrdila.

Zato so do tedaj študirale v tujini. Na študij v Švico se je leta 1899 odpravila pisateljica Zofka Kveder in o tem kasneje zapisala:

 

Zofka Kveder: Popravek (Zbrano delo Zofke Kveder, 5. knjiga)

Tako sem jaz odšla od doma, najprej v Kočevje, pa v Ljubljano, v Trst in od tam v Švico, da študiram.–
Gabršček Goriški me je takrat ukanil. Poznejše je res vse poravnal, ali takrat v Švici mi je trda predla. V Zürichu sem sodelovala pri nekih revijah in dnevnikih in bilo je toliko, da se je obed plačal, zvečer so se pa ogrizki jedli od kruha, ki sem ga opoldne dala v žep, in voda se je pila alpska imenitna. Še zlato urico sem rešila, ki sem jo dobila od papana za svoj petnajsti god. Napisala sem v Trstu »Odseve«. Vsak mesec bo pošiljal pol leta po petdeset goldinarjev v Švico krasno, je Gabršček napisal. Zdaj sva dobra prijatelja – ampak takrat mi je glad predel po želodcu! In če ne bi bilo nemških revij o rajhu in na Dunaju, morala bi bila iti s čolnom sred ciriškega jezera, ki je večkrat burno, in če vesla odvržeš, te že nevihta premaga in pokoplje. – Boljše za mlado gospodično kakor kaj drugega. Tako sem pa z denarjem od revije »Schweiz«, »Zuricher Zeitung«, bečkih »Dokumente der Frauen« in berlinskega Univerzuma po dvomesečnem bivanju v Zürichu odpotovala v Bern. Tam je imel stari rektor pravico, da kogar hoče, imenuje rednim slušateljem. Pogovarjal se je, in če se mu je zdel inteligenten, je bil sprejet. Tudi moja inteligencija je zmagala in takoj pri sprejemu mi je dal povabilo na četrtkov čaj pri svojej gospej in vizitkarto s par besedami priporočila za »Berner Bünd«, da mi vzamejo kakšne članke in feljtone.

Od leta 1897 so se lahko vpisale, “če so izpolnjevale naslednje pogoje: starost 18 let, zrelostni izpit na kaki avstrijski gimnaziji ali na kakšni tuji šoli, ki jo je štelo naučno ministrstvo za enakovredno. Dekan filozofske fakultete je odločal, če se prijavljena ženska sprejme kot redna slušateljica ali ne. Odklonjene kandidatke so se lahko pritožile na ministrstvo za uk in bogočastje. Kot izredne slušateljice so se lahko vpisale za 10 predavanj na teden kandidatke, ki so uspešno dokončale najmanj višjo dekliško šolo, dekliški licej ali učiteljišče, niso pa imele gimnazijske mature. Razglasu o pripustitvi žensk na filozofsko fakulteto je sledila uredba, po kateri so morale diplomantke filozofske fakultete polagati še poseben izpit, da bi mogle poučevati na dekliških srednjih šolah.” (Hojan 1970: 32)

A tudi po letu 1897 izobraževanje na univerzi za ženske ni bilo enostavno, saj se je hitro porodil strah pred konkurenco, ki bi jo lahko predstavljale diplomantke. Tatjana Hojan tako povzame, kako so dostop do izobrazbe skušali omejiti:

“Predpise o študiju žensk na univerzi so nekoliko spremenili leta 1904, ko je ministrstvo za uk in bogočastje izdalo uredbo, da lahko postanejo redne slušateljice filozofskih fakultet le kandidatke, ki so opravile maturo z odliko, medtem ko se ostale maturantke sprejmejo kot izredne slušateljice in se šele po prvih kolokvijih določi, katera izmed njih lahko preide med redne.” (Hojan 1970: 34)

 

Trnova pot do izobrazbe

Na povezavah preberite življenjepise treh univerzitetno izobraženih Slovenk in na kratko povzemite njihovo pot do izobrazbe v Avstro-ogrski monarhiji! Razmislite, kako identitetne opredelitve vplivajo na karierni potek in kakšno vlogo je imela pri njih spolna identiteta.

Eleonora Jenko Groyer

Ana Štěrba-Böhm

Angela Piskernik

Več o prvih slovenskih doktoricah lahko preberite v članku dr. Toneta Smoleja Prvih deset slovenskih doktoric filozofije.

Vse tri izobraženke so bile naravoslovke. To ni naključje, saj določeni poklici ženskam niso bili dostopni. Tatjana Hojan spomni, da je bil študij prava ženskam nedostopen in še leta 1916, ko je vlada dobila ponovno prošnjo zastopnic žensk, da jim omogočijo študij, je minister odgovoril, “da je pravnica brez praktične izvežbanosti nekaj nemogočega, in da še ni dognano, če so ženske sploh sposobne za študij prava” (Hojan 1970: 34). Odgovornost za dokončen negativni odgovor je preložil na pravniške kroge, ki so ženski študij zavrnili, ker naj bi bilo “že dovolj advokatov in notarjev, za službe na sodiščih pa ženske ne pridejo v poštev, ker ne bi mogle primerno predstavljati državne avtoritete” (Hojan 1970: 34).

Razprava o ženskem izobraževanju na Slovenskem

Konec 19. stoletja se je v tisku odvijala burna razprava o tem, kakšno naj bo žensko izobraževanje. Nasprotniki ženskega izobraževanja so kot ključno vprašanje izpostavili, kakšen je cilj izobraževanja oseb, katerih temeljno poslanstvo je materinstvo. Med zgodnjimi odgovori na to vprašanje izpostavimo članek Nekaj besedic o ženskem vprašanju iz leta 1844.

Naloga

Preberite besedilo Pavline Pajk in razmislite, s kakšnimi argumenti podpira in s kakšnimi zavrača žensko izobraževanje. Zakaj je zanjo pomembno, da izpostavi enake sposobnosti moških in žensk (odgovor na zadnje vprašanje boste našli, če boste prebrali celoten članek).

 

Pavlina Pajk: Nekoliko besedic o ženskem vprašanji, Kres 1884, 10. številka, str. 457-458.

Najneumnejše trditve so se izrekle, da bi se dokazalo, da je ženska kakor v telesnem, tako tudi v duševnem oziru slabejša od moškega, da je nje volja toliko slabejša od moške, kolikor bi bil nje duh manj bister od moškega; da, našel se je tudi pisatelj, ki je trdil, da so nje možgani lažji od moških! Od tod bi tudi prihajal uzrok, da bi 011a ne bila zmožna izpolnjevati tega, kar moški premorejo. Vse to se je seveda samo trdilo, ali dokazati tega do sedaj še nihče ni mogel!
Jaz pa menim, da predno se bo dalo trditi, kako sta si različna oba spola v razumnosti, zmožnosti, vztrajnosti in volji, morali bi prej moški in ženski’ obiskovati enake šole, baviti se z enakimi študijami, opravljati enake posle itd. Se ve da bi le v majhnem to bilo mogoče, a ne celoma. Zatorej se tudi ne more prej soditi o pravej različnosti moške in ženske razumnosti.

[…]

Umetnosti in znanosti so krasne reči, ktere pa se ne morejo prav sprijazniti z ono polovico človeštva, ki je stvarjena za vzrejo .in vzgojo mladega zaroda, Ako si želimo pri peči greti mrzle ude. ne smemo peči prenabasati z drvi, sicer bi se spekli; le majhen pla-poleč plamen nas bode blagodejno ogreval. Ženska bedasta in nevedna je nekaj strašnega, a ravno tako strašna je tista, ki vedno govori o največjih pisateljih, umetnikih in drugih imenitnikih kakor o svojih največjih prijateljih.
Ako zna ženska, ktere pravi namen je postati žena in mati, pisati pismo brez pogreška, ako ve, kje stoje glavna mesta našega cesarstva, ako pozna vsaj po imenu najimenitnejše in najbolj znane pisatelje in umetnike evropske, je po mojem mnenji dovolj učena. Izmed jezikov naj bi dobro poznavala poleg svojega materinskega, ako mogoče, tudi eden svetovni jezik, na pr. v Avstriji državni nemški jezik. Francoščino, angleščino prepuščajmo v naših krajih ženskam višjih krogov, ali pa takim, ki se izobražujejo za učiteljice in odgojiteljice. Kaj hoče gospa srednjega stanu s tujimi jeziki? Kje bode našla prilike pogovarjati se v njih ali pa dovolj časa spisoväje ali čitaje vaditi se v njih? Saj je znano, kako hitro pozabi človek tuj jezik, ako se ne vadi v njem. Škoda tedaj za denar in čas, ki ga mlado dekle potrati s francoščino ali angleščino. Naj bi matere dorastle hčerke, ki so dovršile šolska leta, pri sebi na domu obdržale in jih naj ne puščale celi dan letati od enega poduka k drugemu. Tu naj bi se one z njimi vadile v gospodinjstvu, naj bi materam pomagale pri nadzorovanji mlajših bratov iu sester, kuhinje, perila, da bi se mlade učile hišnega reda, točnosti, marljivosti. Pri vsem tem pa naj bi se tudi pridno učile vsakoršnih ročnih del, osobito izdelovati obleko in perilo, kar dandanes toliko denarja požira, ako se izven hiše tujim rokam izroča.

Četudi se zdi na prvi pogled avtoričin pogled na smiselnost ženskega izobraževanja nazadnjaški, ne smemo pozabiti, da je njen članek eden izmed prvih, ki sploh odpira to vprašanje in da avtorica opozori, da so trditve o ženski nesposobnosti za izobraževanje, neosnovane, saj jim je bilo do njene dobe šolanje skorajda nedostopno.

Med najbolj zagrizene nasprotnike ženske izobrazbe, je sodil teolog, pesnik in pisatelj, Anton Mahnič. V svojem utemeljevanju se je ves čas skliceval na naravo, s čimer je intelektualne sposobnosti strogo ločil med spoloma.

Delo z besedilom

  • Preberite besedilo in izpišite argumente, s katerimi zavrača Mahnič žensko izobraževanje. Ali je njegov pogled ideološki ali se od aktualne politike distancira?
  • Na kaj oziroma na koga se sklicuje v svojih argumentih? Ali je v tem dosleden?
  • Kako se v Mahničevem besedilu kaže prepričanje, da je moški norma in ženska odmik od nje? Poiščite mesta v besedilu, ki potrjujejo to trditev.

 

Anton Mahnič: Ženska pa nje znanstvena izobrazba, Rimski katolik, 1894, 1. zvezek

Dr. Mahnič.
Žensko poglavje.
„Pod moževo oblastjo bodeš, in on ti bo gospodoval.’* — i. Mojz. 3. Mi.
Ženska pa nje znanstvena izobrazba.
Socijalisti brezpogojno zahtevajo: ženska bodi v vsem enakopravna z možkim ! Kaker ji moramo omogočiti, da se z mo« , žem vdeležuje pri vseh opravilih, tako ji moramo odpreti vrata do vseli šol, do vseh znanstvenih strok, tudi do takih, s katerimi so se doslej pečali le možki. Ženska nima glede znanstvene izomike v ničemer zaostati za možkim. Glavni razlog, ki ga socijalisti navajajo, da opravičijo to zahtevo, je pač ta: Ženska je uže po naravi nič menj od možkega sposobna za gojitev vede. Pa tudi društvene razmere so se v našem veku tako spremenile, da bi moralo veliko število žensk ostati brez vsakega posla, ako jim ne dovolimo, da smejo z možkimi tekmovati v javnem življenji. Da jim bo pa to mogoče, skrbeti nam je, da se bodo pred vsem znanstveno enako z možkimi izobražale.
Socijalistični princip prodira čedalje bolj v modernih državah : največ pomagajo k temu listi plačani ali vsaj navdihnem od socijalistov samih in njih zaveznikov — masonov, kateri izvrstno umejo najabsurdniše teorije poljudno razpravljati ter jim nakloniti mogočne državnike. Amerika, svobodna Švica, Anglija, Rusija Bolgarija, slednjič —Avstrija začele so ženskam odpirati srednje in više šole, sposabljati jih za javne posle, ki so doslej bili pridržani izključi ji vo možkim. Brezdvoinno : vršiti se je začel v tej zadevi mogočen socijalen prevrat; in vsak, ki se zanimlje za razvoj človeškega društva, stoji pred vprašanjem, ki oblastno zahteva odgovora: kaj in kako ?
Pred vsem vprašajmo naravo. Glas narave je svet. Gorje nam, gorje društvu, ako bi hoteli se šaliti z naravnimi zakoni. Kaj uči narava? Možkega je Bog odličil z razumom, žensko se srcem S tem je odgovorjeno na naše vprašanje. Znanost je predmet, s katerim se bavi. razum ; torej je možki pred žensko poklican gojit znanost, v tem ko ženski pripada p r e d možem izvrševat drugo vlogo v človeškem društvu, o čemer bomo , pa pozneje obširniše govorili.
Ne kaker bi ženska razuma ne imela, pač pa je v moži razum bistreji, prosteji, in ‘krepkeji. V ženski je duhovnost bolj kot v možkem zatopljena v čutnost, katera razum zateinnjuje j v nji je razumnost preveč odvisna od čustva in čustvenih premenljivosti in čudi, kar je krivo, da je ženska menj sposobna za abstraktno, vstrajnd razmišljevanje, katero je neobhoden pogoj za vspešno gojitev znanosti. Kako res ženski ne prija abstraktno mišljenje, kaže nam vže to, da mej raznimi znanstvenimi strokami, katerih se ženske z večo ali manjšo vstrajnostjo poprijem-Ijejo, so v prvi vrsti one, ki so menj abstraktne. Nikaker ni slučajno, da se po deželah, kjer se ženskam odpirajo visoke šole, njih ogromna večina oglaša za medicino, eno najmanj abstraktnih ved. Tako se jih tudi ne malo nahaja, katere se s posebno pridnostjo uče zgodovine. Isti razlog: tudi ta Veda je menj abstraktna, pa bolj mehanična veda, kajti z njo se v prvi vrsti bavi spomin.

Slednjič se ženske vedno rade nagibljejo k takim strokam, v katerih dobiva razven razuma tudi čustvo hrane, torej pred vsem k leposlovju ali estetiki. Tako se poroča iz Rumenije, kjer se je v najnovejšem času ženskam Odprlo nekaj srednjih šol in vseučilišče, da veči del ramenskih vseiičiliščinih slušateljic se posvečuje učenju lepih znanosti in slovstva. • Kako malo sposobna je ženska za abstraktno mišljenje in kako daleč zaostaja za možkim glede bistrosti razuma, bi se najbolje prepričali, ko bi hoteli vzeti v roke ..zgodovino filozofije”. Mej brezštevilnimi moži-filozofi boš zaman iskal žen filozofinj ; v tem ko je vender zgodovina umetnosti in leposlovja ohranila nam spomin na razne odlične ženske. Je-li tudi to slučajno V
Pa še družili razlogov je, radi katerih ue more ženska z možem tekmovati v znanstveni izobrazbi; Mej njimi zadnji ni — fizičen razlog. Kavno v oni dobi, ko bi imela deva, po zahtevali in namerah modernih odgojiteljev, vse moči. ves čas posvetiti učenju, ko bi imela nekako študirati viši gimnazij, ravno v tej dobi se iame spolno razvijati in dozorevati. Doba spolnega razvoja je. v ženskih veliko bolj kritična nego v lfiožkih. Ako vzgojitelj vže v dečkih, ko so prišli v ta leta, zapaža veliko spremembo: raztresenost, lenobnost, hudomušnost, sploh vpad duševne živahnosti in nravstvene čilošti — velja to tem bolj pri deklicah. Poslušajmo, kaj pravi o tem bistroumna poznavateljica svojega spola, Mrs. Dnffe.v; ona piše o tej dobi mej drugim,:
„ . . . Njen (deklice) tek je zlovoljen. Se ne more dosti gibati v prostem zraku in, ako je prisiljena neprenehoma se učiti ali sedeti, trpi radi tega kaker za nobene druge dobe svojega življenja. Tedaj se ne počuti niti krepko niti dobro, pa ne da bi tožila o bolečinah.” Tudi duševno se v kratkem predrugači. „Mlada deklica, ki je doslej morebiti bila tiha, enakomernega značaja, postane naenkrat nemirna, nervozna, nepotrpljiva. Večkrat je vsa pobita, ne da bi vedela zakaj, in ravno tako yečkrat se znajde v stanju neke duševne razburjenosti.’ „Tedaj je pre-važno, da ji dovolimo naj se veliko sprehaja v prostem zraku. Vsaka duševna ali telesna razdraženost, bodi jej katerikoli namen, se mora strogo zabraniti. Rossler ‘) piše o tej dobi naslednje; „Nastop telesne zoritve otežuje deklicam duševno delo veliko bolj nogo fantičem. Ako bi jiii navzlic tej fizični oviri hoteli k učenju siliti, bi pri večini deklic zakrivili hiranje telesnega razvitka. Kdor je kot učitelj imel opraviti z deklicami, ki so stale ravno v oni dobi, ko se telesna godnost javlja v raznih vrstah, dobro ve, kolikim telesnim in duševnim premembam je podvržena taka stvar, kolikokrat jih očetje in matere s tem o-pravičujejo. in koliko se vsled tega pretrgava redno obiskovanje šolskega poduka, in se mora večkrat celo popolnoma opustiti, ako nočejo stariši, da se v njih deklicah začepijo kali vsem mogočim poznejšim boleznim.“ Narava se ne da siliti, in kdor jo hoče siliti, se mu strašno maščuje. Kar se tiče prisiljene ženske vzgoje, nam podaje svarilen vzgled Amerika, kjer se zadnjih let na vse kriplje dela, da bi se ženske postavile na isto stopinjo izobraženosti kot možki. Vže zdaj uči skušnja, da take prisiljene učenjakinje, katere so enako možlcim celo svojo mladost posedale po učiliščih, so večinomi moralično in fizično nesposobne za zakonski stan. Eden najslavniših profesorjev medicine na vseuči-šči v Bostonu, Edvard Clarke, je vže 1874 izrekel sodbo, ki bi Amerikancem res morala odpreti oči: „Te deklice so nesposobne, da bi postale matere, in ako ostanemo pri tej metodi še pol stoletja, kaker doslej, bomo primorani uvažati si ženske iz družili deKv sveta.”
Poslušajmo glas narave! Videli smo: Narava sama ne dovoljuje ženski, da bi se toliko in tako vstrajno bavila z resnimi vedami kot možki, prikrajšujoč ji čas učenja ter nekako opominajoč jo, da nima možkemu zavidati učenjaške slave, ampak da si išče slave drugod.
Pa še druga zla izhajajo iz pretiranega učenjaštva ženskega. Veda je resnobna, in kdor se ž njo bavi, postane hote ali nehote bolj resen, vzvišen, nevpogljiv. Res je, kar se navadno velikim učenjakom očita, da so namreč nekako osorni, nevljudni, da se ne znajo vpriličiti dejanskim razmeram; zdijo se pusti, nemili, trdnosrčni. Resnično, to je znak, ki ga človeku vtisne večletno trudapolno pečanje se suhoparno, nepoetično znanostjo. Takih t. j. pravih učenjakov je sicer le malo ; da pa bivajo tudi taki jesni, kameniti osorneži, le povišuje lepoto človeškega društva, katera se javlja v raznoličnosti ter v harmoničnem spajanji raznih ekstremov, kaker je veliko lepša’ in vzvišeniša podoba dežele, kjer se znad rajsko cvetočih, zelenih gričev odpira pogled v skalnate, se snegom krite gorske velikane, ki tam zadej mogočno v nebo molijo bele glave. Pa kaker bi lepota in poezija take podobe izginila, ko bi hoteli cvetoče griče povišati do visokosti belih snežnikov, zamenivši njih bujno cvetoči kras z mrzlo, sneženo odejo, ravno tako bi izginila iz človeškega življenja poezija, kaker brž bi hoteli iz vseli ljudi j vzgajati si le učenjake, filozofe. To poslednje velja posebno o ženskah. V žensko je narava tako rekoč položila cvetje in poezijo življenja; kar ima ženska pred možkim je njena ljubkost in miloba, ki ji daje neko skrivnostno mičnost, s katero ženska dobrotno vpliva na možkega, omiljujoč njegovo resnost in osornost. Neprestano raziskavanje vednostnih predmetov in trudapolni napor duševnih moči mora tudi žensko dovesti do možke resnosti in proza-jičnosti — to pa bi ne bilo naravno, bi ne bilo prav.

[…]

Nad vse pogubno je pa ono obširno, vse znanstvene predmete obsegajoče izobraževanje, s kakeršniin skušajo dandanes po raznih učiliščih ženski spol povzdigniti. Tukaj ni niti od daleč misliti, da bi se vže od narave površno bitje žensko le v en predmet vglobilo. Zenska je primorana letati po pisanem površji in z njega pobrati vse. kar more kakerkoli služiti njeni nečimernosti in dozdevnosti. Kaj dobrega še da pač pričakovati od tako vzgojenih stvaric! Prav’ klasično riše SchweiZer-Ler-cheufeld ruske studentinje v Petrogradu pišoč: „ Naj bolj eman-cipovan ženski ljud v Rusiji so študentinfe. ‘To so ti same 1 eh -koživke, predrzne gospice, katere se svojimi možkimi komilitoni pošteno čas vbijajo. s tem, da se po kavarnah vlačijo in, ciga-rete kadeč, politična in nepolitična vprašanja razpravljajo. Glas o študentinjah je tako slab, kaker sploh more slab biti glas o ženski, akoravno pripadajo skoro brez izjeme najboljšim družinam ‘ ‘)
Prav je. da zaslišimo o tem glas imenitnih pisateljev in državnikov. Gladston se jo na Ar.gležkem odločno po robu postavil proti zenačenju žensk z možkimi v znanstvenem izobraževanji. A’ avstrijskem državnem zboru so zagovorniki ženske emancipacije pozivali ministra Gautschu. naj bi tudi ženskam na vseučilišči pripomogel do istih pravic z možkimi. Minister je pa odgovoril, da učna vprava navzlic vsem dnevnim natolčnicam ne more misliti na zenačenje ženske izoinjke z možko. Ni primerno’,, da bi učni zistem, ki je veljaven za možko mladino, kar prene-1 sli na žensko mladino. Ženska se mora pre l vsem, vzgojiti V izgojiteljico svojih otrok. Tudi liberalni dr. Suess se je pridružil besedam učnega ministra: ,.Ženski je od narave predpisana njena dolžnost, in kdor jo odvrača od te dolžnosti, posega šiloma, v naravo “ Filozofa modernega pesimizma, Schopen-liauer in Hartmanu, sta istega mnenja. Poslednji ženskam niti medicinskih študijev ne dovoljuje, rekoč, da bi doživeli, le prevaro, ko bi’se ženske jele obračati k medicinskemu poklicu. Ker se pa po emancipaciji koprnečim ženskam to .ne da dokazati, naj .se jih le. pusti, da teko za srečo; saj tako ne bo iz vsega nič !
Iz vsega, kar smo doslej rekli, znalo bi se sklepati, da ; izključujemo ženske od vsake više omike. Nikaker ! ampak hočemo, d.a se ženski da tista i z o b r a z b a, k a t e r o z a h t ev a  njena n a r a v a p a n j en poklic v d r u š t v u. Da je žena sama na sebi sposobna gojiti tudi više vede, nihče ne taji; saj je tudi ona kaker mož, razumno bitje. Tz tega pa ne sledi, da je za. to sposobna v e 11 a k i meri z možem. Da, nihče ne zabranjuj ženski, da se tudi ona, ako čuti v sebi moč, povspne do više ozobraženošti. A kar je pri niožkem pravilo, je in ostane pri ženski izjema; kdor bi to izjemo hotel povzdigniti v pravilo, pregrešil bi se nad naravo. Naj pač nihče ne misli, da zavidamo ženskam učenjaško slavo! Posamezne žene so se tudi v yiših vedah odlikovale, 111 sicer vže takrat, ko se državi še sanjalo ni, da bi si osvojila šolski monopol ter vsakemu določevala poklic. Najmanj je pa katoliška cerkev v tem stavila ženskam ovire. Ko je bila Imkrecija Gorner v cerkvi sv. Justine v Padovi promovirana za doktorico, je papež sam ji poslal čestitat. Ta Lnkrecija je javno na padovanskem vseučilišči predavala — seveda sedela je za zastorom. Mej poslušalci je imela same možke. Izobraženim rimskim matronam je sv. Hijeronim spisal učene komentare k sv. pismu. Cerkev je vedno take žene, ki so kazale posebno nadarjenost, ali so živele v posebnih razmerah, navajala k višini študijem. V srednjem veku nahajajo se ravno mej nunami najučenejše ženske.
Toda ista cerkev ni nikdar izjeme postavila za pravilo. tako da bi ženske na sploh vabila ali silila k učenju in k gojenju ved enako kaker možke, dobro vedoč, da bi s tem rušila naravni zakon ženske odvračaje od glavnega poklica, kateri jim pristoja v korist človeškega društva.
Naj se tedaj dobro razume : mi puščamo ženski prostost, a pro.-tost tisto, katero ji dovoljuje narava in njen poklic Ako ima res sposobnosti in ako ji dovoljujejo razmere — naj se le poprime znanstvenih predmetov. Toda narava na sploh in raz- 1 mere društvene so take, da v resnici je taka prikazen v ženstvu j le redka, le izjema. Zatorej ne bo moder državnik, ki mu je pri srcu blagor društva, nikoli kar začel’snovati gimnazije in vseučilišča za ženske, ker s tem bi ženski spol špeljaval z mesta, ; katero mu je stvarnik odločil v društvu, in ga vabil k nečemur, za kar na sploh niti duševno niti fizično ni sposoben. Drugo je namreč dovoljevali izjeme, ii drugo radi nekaterih izjem, ki se posrečijo, prevroči pravilo, češ. izjeme nimajo biti več izjeme, marveč izjema bodi odslej-pravilo ! Iz tega, da je e 11 a .ali dru-g a ženska za kaj sposobna, še ne sledi, da so ženske s p 1 o h za kaj takega sposobne, kaker iz dejstva, da nekateri možki .imajo ženske lastnosti, še ne sledi, da so vsi možki tako ženski!
Sicer pa mi tudi -nismo povsem proti tako znani splošni izomiki ženskega spola. Bodi, alko vže čas zahteva, da se tudi ženska izuči v raznih predmetih ! Da, tudi ženska, uči se mate– mat.ike. tiči se lizike, jezikoslovja, uči se tudi filozofije, a ne uči se ženska vsega tega tako’kaker možki, ne tiči se, kot bi bilo to samo na sebi njen posel ; ampak uči se teh predmetov vedno toliko in- s tiste strani, kaker zahteva poseben ženski poklic.
Vitae discimus — učimo se /a življenje: to pravilo mora veljavno biti tudi za žensko ; in glavni namen šole je, človeka v-sposobiti za življenje. A učiti se tje v en dan, brez vsakega smotra, je brezumno. In vender dandanes ženske iz višili krogov, katere hočejo veljati za omikane, potratijo največ časa ravno s predmeti, ki zanje ne bodo imeli najmanjše koristi. Neko diletantstvo, in virtuoznost brez namena, kateri je le do tega, da se v družbi ponaša, se čedalje bolj širi v ženskih krogih. Ženske prvi, glavni poklic je vdobiti moža. postati mati in odgo-jiteljica otrok Ženska se mora^ opreti na ženina, in tista, ki ni dobila poklica od nebeškega Ženina, da se mu posveti v ved-nem devištvu, mora dobiti zemeljskega, in prav je, da ga dobi, ker drugače bo v pokoro sebi in drugim. Ne verjamiteji, ako trdi, da ji ni mar za možitev ! Tako je bilo. je in bo. Ve tedaj, katere ste vže priklenjene, katerih dolžnost in poklic je, da ste možem v podporo in pokorne, vprašajte može, kaj bolj želijo : videti vas učene filozofinje; virtuozinje na glasovir, ki znajo čeblati o Chopinu, o Mozartu, leposlovke. ki znajo na pamet romane Zoliue, Tur-genjevljeve itd., ali pa videti vas — pridne, razumne gospodinje pa skrbne varuhinje in odgojiteljice otrok ? Iz tega sodite, česa se vam je pred vsem učiti, ako hočete resnično osrečiti družino in rod človeški, ako ne, boste pustolovke, in gorje mu, kdor vas dobi v hišo, v gorje otrokom, ki vas bodo nazivali z sladko besedo: mati. Žena je eden iz dveh stebrov družine, a steber, na katerem sloni sreča in naravni razvoj mladega rodu. Mož dela in se trudi zunaj družine, da dovaža družini potrebnega živeža, žene naloga je pa, da zvesto hrani, kar je mož spravil. Mož je tako rekoč minister zunanjih opravil, ženi pa je narava izročila notranje ministerstvo v ožišem kraljestvu privatne družine. Ženska .vzgoja in šola tedaj mora meriti pred vsem na to. da jo vsposobi za vestno, razumno vpravljanje notranjih družinskih poslov. Po tem naj se določujejo šolski predmeti na ženskih učiliščih pa kako daleč se ima segati pri njih predavanji. Ako se tedaj zahteva, da se ženska uči matematike, naravoslovja ali kemije, prav — a uči naj se kot ženska t. j. kot bodoča mati in gospodinja. Žalibog, da se dandanes omikanim ženskam prištevajo le one, ki se skažejo urne v godbi na glasovir, ki znajo hitro francosko čeblati, pesnike na pamet eitovati, ki vedo o vsakem romanu nekaj povedati, sploh o vsem govoriti, o čemer se goyoriti da, naj vže kaj razumejo ali ne. Na življenje, na prakso se malo ali nič ozira. So više dekliške šole, na katerih, kaker piše L. Stein,1) bi se zdelo smešno, ko bi kdo hotel zahtevati, naj n. pr. šestnajstletna deklina odgovori —- ne, koliko kisleca ali dušca se nahaja v kruhu, repi ali v sladkorji, ampak koliko na dan sme povprek družina porabiti za kosilo, koliko potrositi za kavo, za maslo; ali pa koliko olja povžije svetilnica skoz celo zimo. So li taka vprašanja res nevredna, da bi si uaše devojke v viših izobraževališčili ne smele ž njimi beliti drobne glavice ? Bi si morda s takimi predmeti onečedile bele ročice ? Je to manjše važnosti za mater, za gospodinjo nego katera etud Chopinova, nego razlika mej roza- pa modrimi flora-cveticami ? Učijo se ne vem kako algebro, ne vem kako zgodovino, ne vem katere pesnike pa „značilne razlike” mej — Schillerjem in Goethe-jem ! Pa morda absolutno nočemo. da bi sploh o enakih rečeh naše ženske kaj slišale ? Nikaker — a da se ravno v te reči stavi največa naloga izobrazbe, katera vsako drugo absorbuje. da se radi teh reči smatra za manj važno drugo, brez česar devojka kot bodoča mati ne more izhajati, to je, proti čemur se borimo ! Saj ven-der zahtevamo, in sicer z vso pravico, da nima noben obrtnik veljati kot izobražen za svojo obrt, kateri ni zmožen izdelati računa spadajočega v njegov delokrog — s kako pravico bomo potem smeli trditi, devojka je izobražena za hišno vpravo, ako ni zmožna napraviti niti hišnega računa ?“ ‘)
Kaker bi se moralo pri matematiki, kemiji, liziki ozirati pred vsem na vporabo teh strok v kuhinji in v gospodinjstvu, tako se da reči tudi o družili predmetih. Tudi zgodovine naj bi se učila dekleta, ker jih njih mehanična nrav pa spomin posebno vsposablja za njo. Seveda s fllozofične strani, ki zahteva abstrahovanja in težkega dušnega napora, se ženskam zgodovina ne da razpravljati. Pa, kaker smo rekli, naj se učijo zgodovin- / ske dogodke na pamet, naj si pred vsem zapomnijo mične, gin- j Ijive epizode, životopise slavnih mož in žen; tako bodo kdaj: imele priložnost v okrogu svoje družine, v sreji mej otroci in posli marsikaj spodbudljivega, lepega povedati, tako bodo prave učiteljice iu duševne odgojiteljice svojih otrok. Ne romanov, kliče Fenelon, ampak dobro zgodovinsko berilo dajajmo jim v roke. Tudi si Fenelon ne obeta posebne duševne koristi od učenja katerega modernega jezika; da je tako, pričajo dovolj francoski kramljajoče gospice. Pač pa se Fenelon ne pomišlja priporočati jim za berilo katerega grškega ali rimskega zgodovinopisca
Posebno naguenje in nadarjenost kažejo v novejših časih ženske za zdravilstvo. Gotovo, kaker smo vže zgorej omenili, zdravilstvo prija najbolj ženski nravi. Tudi se ne zdi,, da bi morali kar brez pogojno vstavljati se tem težnjam modernega izobraženega ženstva. Vsaj kar se tiče ženskih in otroških bolezni, ni protinaravno, da bi jih zdravila tudi ženska. Tudi priprosti narod prav rad išče pomoči pri ženskih čudatvoricah, naj si v resnici kaj razumejo ali ne. Vsekaker pa se vže v tem izraža naravni čut ljudstva, čut. ki je nekaka tradicija vseli časov. Pa saj je in mora biti vsaka mati do neke mere zdravnica svojih otrok. Zakaj bi tedaj tudi ženskam, katere bi kazale posebno nadarjenost in praktičnost za zdravilstvo, ne dovolili, da bi smele svojo izvedenost tudi vporabljati ‘i 8 tem pa nečemo še trditi, da bi se morale takim ženskam vže odpirati medicinske fakultete naših vseučilišč. Pri takih ženskah ne gre toliko, da bi se morale višeznanstveno in teoretična izobraziti v zdravilstvu. ampak le bolj praktično in glede na nekatere vrste bolezni pri ženskah in otrocih; za to bi zadostovalo osnovati nekatere strokovne šole posebe za ženski spol, na kojih bi smele zdravilstvo podučevati tudi ženske. S tem bi se nikaker ne šlo na roko emancipacijskim težnjam modernih ženskih čestivcev — seveda bi v takih zavodih morala vladati stroga nravstvenost.’)
Govorili smo odkrito, po svojem prepričanji; ako torej katera naših Slovenk dobi v roke te strani, upamo, da se pač ne bo hudovala. — Brez zamere! Prihodnjič koj nekaj druzega.
Dr. Mahnič.

Na ta njegov članek ni bilo odziva, a tri leta kasneje je zahtevo po univerzitetnem izobraževanju izrazila Elvira Dolinar (psevdonim Danica). S primeri zdravnic je dokazovala, da je ženski spol prav tako sposoben za študij kot moški. Tudi pri vzgoji otrok je izobraženim materam lažje, saj imajo več znanja. Izobraževanje deklet je Danica povezala z njihovo vlogo v zakonu tudi v članku Višje dekliške šole,297 v katerem je predlagala razširitev predmetnika s predmeti, ki bi bili koristni v življenju, saj je znanje, ki ga dobijo na višjih šolah, »brez vsakega reda, brez vse sisteme, kojega ne vedo nikjer in nikdar porabiti, in kojega navadno tudi pozabijo, kakor hitro so se zaprle šolska vrata za njimi.«298 Ker dekleta večinoma ne obiskujejo višjih dekliških šol, da bi se izobrazile za poklic, je Danica predlagala:

“Določile naj bi se ure, v kojih bi se predavalo tudi o psihologiji, zlasti otroški, o pedagogiki in specijelno tudi o domači vzgoji. Združil naj bi se z dekliško šolo tudi otroški vrt, da bi imele deklice priliko tudi praktično občevati z otročiči. Razpravljalo naj bi se pa tudi nekoliko več kakor je obično o ženski anatomiji, o higijeni, o otroški reji i. t. d. Da bi morala take predmete poučevati le ženska, je samo ob sebi umevno. Samo na ta način bi nam višje dekliške šole vzgajale deklice, vsestransko omikane, a tudi v vsem sposobne za njihov prihodnji poklic kot skrbne matere in soproge.”

Odločno je zavrnila tudi tiste, ki so menili, da ženski doktorat ni dovolj za srečno življenje, marveč potrebuje tudi moža in družino.  V članku Ženska emancipacija je spraševala je:

“Komu pa pride na um, odvračati možkega od študij, ker se mora v dosego popolne sreče le še ženiti? Gotovo nikomur ne, ker bi bilo to smešno. Če pa možki niso tako navezani na zakon v dosego zemske sreče«, izvira to edino le od tod, da jim pribavi njihova rahla morála tudi brez zakona zaželjenih užitkov, kojih je nravstveno živeča ženska deležna edino le v zakonu. […] Često se tudi čuje, da so ženske preslabe za ta ali oni poklic. No, naši uradniki, profesorji, zdravniki pač ne rabijo pol onih moči pri izvajanju svojega posla, kakor gospodinje v kakem večjem gospodinjstvu. […] In poklici, dostopni tudi ženstvu? I v teh se pokaže grozna, brezsrčna krivica, ki se dela ženskemu spolu. Žensko delo, dostikrat veliko bolj natančno, veliko bolj vestno opravljeno nego možko, je slabše plačano od možkega. Za isto opravilo različna plača!”

V tridesetih letih 20. stoletja je razprava ponovno vzplamtela s knjigo Lovra Sušnika Akademski poklici: navodila za izbiro stanu (1932).  Po tem ko naniza različne vrste poklicev, nadaljuje s poglavjem Pogled v bodočnost, kjer v podpoglavju Kaj pa ženske? izpostavi spremenjeno akademsko resničnost, v kateri se vse bolj pojavljajo ženske. Najprej navede številke, ki govorijo otem, da narašča število študentk na fakultetah, nato pa ugotavlja:

Avtorica fotografije Katja Mihurko

Tako vstaja pred nami velik, nepričakovan problem, ki ga bo težko zadovoljivo rešiti. Mnogi trdijo celo, da ta pojav ni morda samo trenuten, prehoden, temveč pomeni, da nastopa nekak prevrat v odnosu med moškim in žensko, ki se je pričel kazati v svetovni vojni ozir. v sledečih ji krizah in čigar posledic še ne poznamo dovolj. Da stvar res ni kar tako, je dokaz silno rastoče število ženske mladine po srednjih šolah, kjer jih je danes na tisoče, dočim so bile dijakinje na njih še pred 20 leti bele vrane; tedaj jim je bilo učiteljišče tako rekoč edina pot k višji (poklicni) izobrazbi.

Preberite odlomek iz knjige in odgovorite na vprašanja

Kako Sušnik razume enakopravnost? Ali se strinjate, na osnovi tega, kar je zapisal v navedenem odlomku, z njegovo trditvijo, da so ženske v akademskem svetu dosegle enak položaj kot moški?
Komu oziroma čemu pripiše razloge za manjšo uspešnost žensk v akademskem svetu?

Ali Sušnik upošteva zgodovinsko podrejenost žensk kot dejavnik za manjšo uspešnost ali jo pripisuje drugim razlogom?

Ali menite, da s prispodobo o čebelični pridnosti Sušnik izraža podporo ženskemu akademskemu izobraževanju?

 

 

 

Če pomislimo, da že moški absolventi včasih težko najdejo kruh, kako bo pa z ženskami? Zato ni čuda, da se s temi perečimi vprašanji bavijo po vsem svetu, da se množe razprave v knjigah, da so polni zadevnih člankov in notic ne le ženski listi, temveč tudi dnevno časopisje vseh kulturnih narodov.
Res je ženska emancipacija zmagala na vsej črti: odprti niso ženskam le malone vsi akademski poklici, tako da v tem oziru ni treba več nikake borbe ali zanosnega navdušenja, temveč delujejo že tuintam na vseučiliščih, v višji upravni službi, v parlamentih in vladah. Ker so si v večjem števulu držav izvojevale enakopravnost in gospodarsko neodvisnost, jim je odprto polje vsakršnega udejstvovanja; posebno se pozna njihov vpliv v humanitarni, prosvetni in socialni smeri.
Načelno tudi ni nobenih ovir, da bi jim priznali ravnopravnosti na vseh področjih. […] Vendar je v praksi več ozirov, ki silijo k razmišljanju.
Prva težava je način študija samega in urejenost šol. Že splošne srednje šole so prikrojene le za moško mladino in se ženske potrebe na njih v bistvu ne upoštevajo – saj nimamo posebnega tipa za dekleta -, kaj šele visoke. Zato se pouk tu nič ne ozira na posebnosti ženske narave. To je že teoretično ozir. metodično slabo, še težje pa so posledice takšnega šolanja v praksi, saj jih nujno sili v ista torišča kot moške, kakor da ne bi potrebovale za življenje nikakšne druge podlage kot moški in bi jih naravnost hoteli usmeriti proč od njihovega prirodnega socialnega delokroga. Potrebno bi bilo žensko vzgojo oprostiti od nadvlade moških shem in jo tudi metodično osamosvojiti. Taka uniformna šablona se mora maščevati v poznejšem živIjenju, a dela ženskam silo že pri študiju. Saj same tožijo, da je zanje to abstraktno učenje v gimnaziji, še bolj pa na univerzi, težavno, ker je suhoparno, razumsko, neosebno, splošno: moški predavalni način se ne prilega ženskemu načinu mišljenja, ki je bolj živahen, čuvstven, oseben, konkreten. Za vseučiliški študij je srednja nadarjenost premalo, treba je izredne usposobljenosti. To težko delo je ženskemu zdravju škodljivo.
Razen tega imajo študentke na visoki soli se drugače težek položaj. Če niso tu doma, so često osamljene, nekatere imajo eksistenčne skrbi, druge poleg napornega študija še razne duševne stiske, kar vse izpodkopuje zdravje. Zlasti pa jih dosti mučijo dvomi, ali so z izbrano stroko na pravi poti, ali bodo našle pozneje kako mesto oziroma ali bodo sploh v poklicu zadovoljne. Zakaj ta problem je zanje mnogo težji kot za moške tovariše. Akademik se zanaša na to, da bo kesneje poleg zadovoljstva v poklicu našel srečo v življenju v lastnem družinskem krogu. Pri ženski je navadno mogoče le eno ali drugo. Če se omoži, bo le redko lahko nemoteno izvrševala poseben poklic, če pa ne, bo bridko pogrešala domačega ognjišča; saj je golo poklicno delo še za moškega težavno. Prejkone bi večina rajši napravila izpit pred oltarjem kot pred komisijo – in precej jih na ta način najprimerneje zaključi študije -, ali vsaki to ni dano. Take bodo našle največ utehe v učnih, socialnih, karitativnih poklicih.

Avtorica fotografije Katja Mihurko

Rade se ženske v poklich pritožujejo, da jih moški postrani gledajo, jih odrivajo, da jih zlasti kot podrejene, »sekirajo‹ itd. »Gospodarsko-socialnega in kulturnega razvoja, ki je to pot zgrabil v svoj vrtinec tudi ženske, sicer niso mogli zavreti, zato se je pa njihov odpor izprevrgel v tiho, zarotniško borbo proti posameznicam: moški proti ženski, kjerkoli je naletel nanjo na svojem delovnem poprišču.«
Tako hudo menda ne bo, kajti sicer bi ženske pač ne bile dosegle tega, kar so, saj so jim po večini vendar moški sami toliko popustili. Vseeno je lahko nekaj na tem in nočemo podcenjevati težav, ki se tu kažejo ženskam, zlasti občutljivejšim, marveč je treba nanje celo opozoriti, saj morajo tudi moški v poklicni odvisnosti marsikaj prenesti. Pa navadno ne tožijo, ker smatrajo to za samoposebi umevno. So različne službe, še celo pa različne narave ljudje, na kar moraš biti v vsakem poklicu pripravljen.
Je pa v tem velik kos našega problema kot socialnega pojava. Le da ga ne razume prav, kdor misli, da je glavni vzrok taksnega nasprotstva to, da se moski boje samo za svoje prvenstvo, za svoje gospostvo na svetu. Moški ženske v nekaterih poklicih res težko gledajo predvsem zato, ker jim one odjedajo s tem kruh.
To je razumljivo in do neke mere upravičeno. Kajti moški, ki je v službi, si navadno prej ali slej ustanovi družino in s tem vzdržuje ženo in otroke. Če torej ne dobi nikakega mesta, ker je ondi v službi ženska, ni s tem oškodovan le poedinec, temveč morda tudi izvoljenka, ki bi jo rad poročil, pa je brez eksistence ne more, in posredno družba, narod. Dokler torej ne bodo ženske v službah začele jemati moških brez mest in same vzdrževale družine, toliko časa je odpor proti splošni poklicni osamosvolitvi ›enske razumljiv. A taksnih dolžnosti se ženske še niso zavedele in se jih bodo najbrž zelo branile, to skrb vzamejo nase le prisiljene, če n. pr. izgubile očeta ali moža. Dogaja se tudi, da se ženijo pari, ki dobivajo dvojno plačo, kar bi v normalnih razmerah bržkone samoposebi prenehalo. Zato o praktični enakosti spolov glede pravic in dolžnosti še ni govora.

[…] Zakon in telesno materinstvo nista vsaki ženski zapisana niti morda brezpogojno zaželena, kakor trdijo, ter ne moreta več danes docela izpolniti ženskega življenja in hotenja, zakaj v “dobi tolikega razmaha resničnih in navideznih kulturnih in gospodarskih potreb ženska ne more ostati izven splošnega razvoja”. To pravico imajo, kajti znanje je jačje od neznanja – in če bodo ženske bolj omikane, bodo skrbele tudi za boljšo vzgojo svojih otrok. Vendar pri vsej zavzetosti, vnemi in čebelični pridnosti, ki jo neredko opažamo, mnoge same uvidevajo, da zgolj učenost ni vse – niti najprimernejše zanje. (73-76)

 

 

Digitalna knjižnica Slovenije

Odziv na njegovo knjigo je bila 12. številka revije Ženski svet, ki je bila v celoti posvečena ženskemu poklicnemu udejstvovanju, v kateri se je Marja Boršnik kritično odzvala na njegovo pisanje. Opozorila je, da je Sušnik pristranski, ko razpravlja o ženskih sposobnostih:

2. V zvezi s tistimi ženskami, ki. hočejo pokazati svojo moč na istih področjih kot moški, dokazuje dr. Sušnik drugačno smer ženske nadarjenosti, ki je le izjemoma podlaga za nadpovprečnost v šoli in v poklicu, praviloma pa ustvarja le povprečen materijal, ki se „s svojo skromnostjo in pridnostjo dobro obnaša” v nižjih, mehaničnih poklicih.
V času, ko so žensko podredili možu (čim primitivnejši je zakon, tem večja je, ta podrejenost), je bila merodajna le fizična sila, zato ni čuda, da se je morala fizično slabotnejša ženska ukloniti in pričeti življenje, kot se je zdelo možu najprikladnejše. V toku stoletij odvisnega omejenega delokroga je razvijala svoje dispozicije vedno v isto smer in zanemarjala vse, kar ji ni neobhodno služilo pri njenem cilju: ugajati moškemu, živeti za dom in rodbino. Njena duševnost se je temu življenju popolnoma prilagodila, ogromen skok, ki ga je napravila v poslednjem petdesetlelju v svet, ni ostal brez posledic: vsega tega, kar je moški gojil stoletja in stoletja, si ona ne more priboriti v eni generaciji. Zlasti pri duševno ali fizično šibkejših se opažajo iste posledice kot pri kultruno zaostalih narodih in slojih, ki si hočejo skokoma osvojiti vse, kar je stoletja polagoma raslo: na zunaj sprejmejo, v bistvu ostanejo vezani na tradicijo, prepad je prevelik, da bi ga mogli naekrat premostiti brez žrtvev, ki zahtevajo včasih srečo in življenje celih generacij. ,
Vsak pedagog bo rad ali nerad priznal tudi o večini današnjih žensk, kar ugotavlja nešteta množica razprav in kar ugotavlja tudi dr. Sušnik: da je ženska običajno bolj konkretna in manj produktivna in kritična, z eno besedo, bolj pasivna od moškega. In da odloča pri njej ponavadi čuvstvo in ne razum, da je njeno zanimanje bolj splošno kot specijalno in da se nanaša bolj na „človeške kot pa na stvarne probleme.” Toda, kdor bo primerjal izobražene, socijalno neodvisne ženske z drugimi, bo moral priznati, da so te običajno tudi idejno samostojnejše in objektivnejše, in kdor bo proučaval okolje, iz katerega so vzrasle, bo spet moral dati v tem oziru prednost onim, ki jih je tradicija manj ovirala pri razvoju. Nešteto moških je v vsem tem ženskam popolnoma podobnih, veliko je ženskih „izjem” in čas bo pokazal, ali je razlika med duševnostjo obeh res tipična, ali pa je ženska duševnost samo mlajši stadij razvoja v zvezi s tisočletno odvisnostjo. Nemir, naklonjenost k skrajnostim, subjektivnost, sintetično zanimanje, tezmema čuvstvenost, fantazija, intuitivnost i. t. d., — ali ni najti vseh teh potez vprav pri mladih, razvojnih dobah in narodih, in ali ne nastajajo tudi v umetnosti subjektivne, čuvstvene romantične dobe ponavadi prav radi pomanjkanja svobode (pod religioznim ali političnim pritiskom)?!
3. Razumljivo je, da veliko žensk študira samo zato, da pride do kruha. Prav tako kot moških! Razlika je samo v tem, da v moškem že od rojstva vzgajajo zavest samostojnosti in poklicne obveznosti ter mu dado s tem tudi dovolj časa in priprav, predno se odloči za poklic, dočim puščajo, dekle često rasti v najožjih razmerah doma, in se spomnijo, oz. se ona sama spomni, ko pride k pameti, na nujnost zaslužka šele v skrajni sili. Da je ta prva, včasih edina možnost zaslužka prečesto ne more eadovoljiti, je jasno. Da bi pa ženska na splošno poklicnih dolžnosti ne pojmovala tako strogo kot moški, je prenagljena trditev, ki bi jo moral dr. Sušnik utemeljiti.
4. Dejstvo je, da vse dotlej, dokler ženska ne bo materijalno neodvisna, o njeni svobodi ni govora. Svoboda ni v tem, da žena po mili volji razpolaga s težko ali lahko prisluženim moževim denarjem ter sama pri tem živi lahko po svojih muhah (— ideal marsikake plehke meščanke, za katero nobena „kupčija” ni premalo častna); pravo svobodo ši človek prisluži samo s plodnim delom, ki ustreza njegovi naravi in njegovim sposobnostim in za katero dobi primerno plačilo.
Večina žensk čuti še dandanes, največ sposobnosti za gospodinjsko. Toda dokler tudi to važno opravilo ne bo njihovo poklicno delo, bo redkokje najti moža, ki ženi v tej ali drugi obliki ne bo dal čutiti in vedeti, da je odvisna od njega.
5. Nekatere ženske študirajo iz mode, nekateri moški pa dz nujnih ozirov na zahteve, družabnega reda: če je oče duševni delavec, bi bila sramota, da bi postal sin rokodelec, čeprav se le z največjo mujo in milostjo in z vsemi mogočimi oporami,- privleče do „položaja”. Kaj je škodljiveje za družbo? Če študira talentirana ženska iz mode, jo bo študij polagoma zresnil in utegne sčasoma poglobiti in preusmeriti svoj pogled na življenje. Moda, ki žensko žene v študij, sama sebi jamo koplje: čim bolj se ženska poglablja v študij, tem manj se da tiranizirati od nje.
Kaj tedaj?
„Resnično srečna more biti ženska le v krogu, kjer lahko popolnoma razvije svoje vrednote, ne pa v protinaravnem kosanju z moškim v poslih, kiiniso v skladu z njenim osobitim ciljem in teženjem.”
Gorenje besede bi morale biti geslo življenju vsake ženske. Toda dr. Sušnik jih je zapisal v zvezi z ženskim poslanstvom v družini, prepričan, da je le družina tisti krog, kjer ženska „lahko popolnorria razvije svoje vrednote,” vkljub temu, da na drugem mestu trdi, da „zakon in telesno materinstvo… ne moreta več danes docela izpolniti ženskega življenja in hotenja…” če torej poslednje dejstvo priznava že danes, ko vkljub ogromnemu navalu v šole in poklice večina žensk, predvsem starejših, -še vedno živi le za dom in materinstvo, — kako bo treba izpremeniti mnenje šele jutri, pojutrišnjem, ko bo pod pritiskom razmer vsaka ženska, v borbi za obstanek prisiljena poiskati si zaslužka, in ji bo poklicno delo z novimi interesi kazalo tudi nove, dotlej neznane cilje.
Dr. Sušnik sam priznava nujnost ženskega poklicnega dela. Kot izginja ročno delo, ki ga vedno v večji meri nadomešča stroj, tako izginja tudi idila patrijarhaličnega življenja. Mnogo hudega prinaša stroj, mnogo dobrega izginja z zakonsko idilo.
Zakon med možem in ženo je naravna stvar, vsak drug način življenja prerezen tip človeka preveč izčrpa ali ovira pri normalnem delu. So ljudje, ki ostanejo sami, da dosežejo intenzivnejše življenje in da se lahko docela posvetijo svojim ciljem, — o teh tu ne bomo govorili, to niso povprečni ljudje. Toda ali je normalni ženski sploh mogoče urediti zakonsko življenje in poklicno delo tako, da pri tem ne trpi ne prvo ne drugo? Pri dosodanji obliki zakona ne. Gospodinjstvo in vzgoja otrok nalagata na ženo prevelike zahteve, da bi ne bilo čutiti posledic, če opravlja poleg tega še delo, katero drugače opravlja moški, ki izven njega nima nikakih nujnih dolžnosti. Posledice se redko čutijo v poklicnem delu (če služi iz veselja do dela ali pa radi zaslužka, bo pač skrbno pazila, da ne izgubi mesta, na katero čaka že nešteto drugih), češče se čutijo pri vzgoji otrok (delavski otroci!), najčešče na ženi sami.

Vprašanja

S katerimi argumenti zavrne Marja Boršnik Sušnikove trditve?
Iz česa izpelje svoje trditve?

Kakšna bo nova oblika zakona? To je v zvezi s preuredbo dečjih domov, otroških zavetišč, igrišč in vzgojevalnic, menz, civilizacije in športa. Iz želj in potreb se bodo rodile nove kolektivne vzgojevalnice (današnje niti najmanj ne ustrezajo, vsaj pri nas ne), kuhinje, čistilnice i. t. d., ki se bodo ozirale na individualna nagnjenja posameznika, dokler ne bo gospodinjstvo in vzgoja le še poklic, ženi pa rodbina samo in vse to, kar je možu. Ženska, ki bo vedno čutila veselje in sposobnost za socialni ali gospodinjski poklic, se mu bo posvetila in olajšala pot drugim, ki jim je do česa drugega. Vsaki mesto, ki ji gre po sposobnostih. Svobodne in odprte naj bodo vse poti.

 

 

 

Sušnik se je odzval na te besede v peti številki Ženskega sveta leta 1933. Kako bi označili njegov odgovor glede na naslednji odlomek?

 

Naj bo že kakorkoli, toliko je gotovo, da je morala ga B., čim se je spustila na to polje in s takšnih vidikov motrila moja izvajanja, nujno zgrešiti cilj. Prosto ji, naj govori o svojih nazorih o ženskem vprašanju kjerkoli, ni pa prav, da ji ni všeč poglavje, v katerem se na takšne ideale zaradi načelne nepristranosti ni bilo umestno ozirati. Če bi ne bila stala pod vplivom neke psihoze, ki je v danih razmerah z njene strani morda sama na sebi razumljiva odn. opravičijiva, bi bila ob geslu, ki ga je napisala na koncu: „Vsaki mesto, ki ji gre po sposobnostih. Svobodne in odprte naj bodo vse poti,” lahko uvidela, da moje stališče: „Nadarjenim prosto pot, da, a zato še ni nujno, da bi morale vse  povprek na visoke šole”, v načelu ni nič manj široko, gotovo pa stvarno nič manj upravičeno kot njeno.

Polemika se je končala z zapisom Marje Boršnik, ki je na koncu podala svojo vizijo sodobne ženske. Če na Sušnikovo besedilo in polemiko, ki je sledila, pogledate iz današnje perspektive – kdo menite, da je bolje predvidel prihodnost ženskega izobraževanja?

 

S. je v zmoti, če misli, da ga jaz smatram za zastopnika ,,moških interesov” (92) in da ne znam ceniti njegovega treznega, umerjenega stališča v teh vprašanjih. Prav tako je v zmoti, če misli, da sem jaz mnenja, da je ideal sodobne ‘študirane ženske, posnemati moškega in doseči čim večjo enakost z njim’. Razlika pa je v tem, da si predstavlja dr. S. blagostanje ženske docela drugače kakor jaz. Če ženska v študiju in samostojnih poklicih — pri skupni vzgoji in v skupnem delu z moškim — polagoma gubi vse ono, kar je negativno na njej in kar jo zapostavlja za moškim (pasivnost, neoriginalnost, nesamostojnost, nekritičnost, subjektivnost i, t. d.) in se ji pri tem širita obzorje in delokrog preko ozko začrtanih mej, v katerih se je do zadnjega časa gibala in izživljala, iz tega ne sledi, da se je izneverila svojemu spolu, ker ni nikjer zapisano, da so lastnosti, ki so bile včeraj in danes radi takih in takih okoliščin tipične za povprečno žensko, obenem tudi nespremenljiv atribut „večne ženskosti”.

Poglobljeno branje

Na temo ženskega poklicnega udejstvovanja se je odvila tudi svojevrstna literarna polemika, saj je na novelo Izpoved doktorja Forcesina (Ljubljanski zvon, 1931) Vladimirja Bartola v reviji Modra ptica odgovorila Milena Mohorič z novelo Izpoved gospe Forcesinove. O obeh delih sem pisala v knjigi Labirinti ljubezni, iz katere navajam nekaj odlomkov, ki vas bodo, upam, spodbudili k branju.

Bartol tematizira problem odnosa med ustvarjalcem (umetnikom ali znanstvenikom) in žensko v pogovoru s prvoosebnim pripovedovalcem novele, nekdanjim sošolcem, ki je globoko razočaran nad svojim življenjem. Doktor Forcesin izreče številne očitke na račun ženskega spola. V svoji ženi, ki je tako kot on končala univerzitetni študij, vidi oviro za razvoj svojega genija, nad spremembo njenega značaja in vedenja v zakonu je globoko razočaran.

O svojem spoznanju prave ženske narave poroča naslovni lik novele Izpoved doktorja Forcesina z naslednjimi besedami:

“Lahko si misliš, kako osupel sem obstal nekoč, ko se mi je nenadoma odkrilo dejstvo, da ženska ne misli v okviru znanih Aristotelovih zakonov logike. Zakon identitete na primer, ki ga spoštuje še tako preprost moški, je njej docela tuj. Njej na noben način noče v glavo, čemu bi moral biti A zato A, ker je A. Njej je A lahko B ali C ali karkoli. Zanjo velja samo zakon njenih želja in njene volje: če ji ni všeč, da je A A, potem pač ni A in od tega je ne odvrne nobena sila. Kadar ti pritrjuje, vedi, da se je samo prikrila. Takrat ima gotovo nekaj za plotom; s svojim priznanjem te hoče obvezati za kako protiuslugo.  Največja usluga, ki ji jo moreš storiti, je, da jo pelješ pred oltar: za dosego tega smotra bi ti priznala vse aksiome sveta (ibid.: 109).”

Še bolj kot Forcesin nad ženskami, pa so bile očitno razočarane bralke Bartolove novele nad avtorjevo neprikrito mizoginijo, saj je ena izmed njih, pisateljica Milena Mohorič, ki je bila stalna sodelovka revije Modra ptica, napisala novelo s pomenljivim naslovom Izpoved gospe Forcesinove (1935/36) in jo razložila v opombi pod črto kot odgovor na Bartolovo novelo. Uredništvo jo je »z veseljem« objavilo (Modra ptica 1935/36: 148), bralci in bralke so si lahko ustvarili mnenje še o drugi strani problematike, ki se je je dotaknil Bartol. Milena Mohorič oblikovno sledi Bartolovi noveli, saj gre tudi pri njej za dialog med dvema osebama, med Hano Forcesin in njeno kolegico iz študentskih časov, ki je v vlogi prvoosebne pripovedovalke. Hana je zaradi moževih očitkov, ki jih je izrekel »v pogovoru z doktorjem Bartolom« (ibid.: 149) in so postali »javna tajnost« (ibid.), globoko prizadeta in z veseljem izrabi priložnost, da lahko nekomu zaupa svoj pogled na zapisano. Njeno končno spoznanje Forcesinu ni naklonjeno:

“Forcesin se strahopetno in sramotno izgovarja in pripisuje krivdo meni, ker ni ničesar ustvaril. Preslaboten je, da bi priznal, kako majhna je njegova iskrica! Kako pretkano si je izmislil cel sistem o ženskem in moškem principu, da bi prikril svojo slabost!”(ibid. 153-154)

Proti koncu novele izreče naravoslovka Hana tudi svoj pogled na filozofijo Bartolove generacije:

“Takega zapečnjaškega ‘ustvarjanja lastnih sistemov’ prav nič ne spoštujem, četudi ga obsipajo z naslovi in uživa najvišje akademske časti. Ne odklanjam samo zavestno take metode, še več, trdim,  celo, da je bilo skoraj vse, kar je dosegla, negativna postavka v naši kulturi. Zmedla je eno celo generacijo in ji vzela sposobnost za življenje. Vide doktorja Juga, ki se je ubil v planinah! Tudi Forcesin je žrtev te neživljenjske in izumetničene doktrine. Zame je bolnik, čigar bolezen je dosegla že tak stadij, da je neozdravljiva (ibid.: 155).”

Hana pove pripovedovalki, da se bo ponoči s hčerko vrnila na Češko, saj ne more prevzeti nase odgovornosti za Forcesinovo življenje. S tem mu bo omogočila, da »preizkusi svoje sile v boju z elementi … se prebije ali pade v poslednji izkušnji« (ibid.: 156).

 

Razprava o primernem čtivu

Velike razlike med spoloma so bile tudi v nadzorovanju njihovega branja. O primernih knjigah za dečke in mladostnike ne najdemo mnogo zapisanega, vendar pa lahko iz beril, ki so jih uporabljali pri pouku od normalk naprej sklepamo, kakšen je bil nabor besedil, ki so jih morali brati in poznati. Zoran Božič je o tem zapisal: “Zgodovina slovenskih srednješolskih beril od Prešernove smrti do konca prve svetovne vojne je zgodovina počasnega razvoja slovenskega duha in samozavesti v okvirih habsburške monarhije. Berila so si krčevito utirala pot od poučnosti k doživljajski privlačnosti, od državoljubja in bogoljubja k priznavanju vrednosti intimnih ljubezenskih čustev. Zaradi načelnih stališč o moralni vprašljivosti in vzgojni škodljivosti ljubezenske poezije so bile na udaru predvsem Prešernove pesmi, potvarjanju svojih črtic pa se ni izognil niti Cankar. […] Sestavljavci beril so se dobro zavedali, da tedanje avstrijsko ministrstvo za bogočastje in uk skrbno bdi nad morebitnim pohujšanjem odraščajoče mladine.”

A ne le ministrstvo, tudi nekateri posamezniki so bili zaskrbljeni nad moralnim pohujšanjem, ki bi ga lahko bili deležni dečki ob branju nepravih knjig. Anton Mahnič je o tem premišljeval v delu Dvanajst večerov, kjer je izpostavil velik vpliv slovenske književnosti na fante:

Materna beseda mu s posebno miloto gladi uho in si s posebno prikupljivostjo vgladi vhod do najskrivnejšega kota v srci: saj to besedo je slišal še majhen iz ust ljube mamice, ona mu najde sladek odmev v globočini srca in mu obuja najnežniše spomine iz otročjih let. Materna beseda vročega mladenča omami in očara, in da jo le sliši, zdi se samemu sebi presrečen in v čim milejši in bolj dovršeni obliki mu doni, tem bolj se mu prikupi. Zatorej sem pa zapazil, preljubi moj, in to je, kar mi največ veselje kali, zapazil, da mladeniči malo ali nič ne vprašajo po tem, ali se jim v domači besedi ponuja nebeški nektar ali morilni strup, resnica ali laž, da je le oblika mična in dovršena, dovolj, brezmišljeno izpijo kupico. O žali-bog, priznati se mora resnica, da ne preti narodni mladini od nikoder veča nevarnost kakor od lastnega slovstva, ako se to izneveri nravstvenim zakonom. Lahko razumeš torej, dragi prijatelj, ako se ljuba mi mladina tako požrtvovalno bavi z domačim slovstvom, ako tako strastno iz njega duševne hrane zajema, ako ono tako odločilno vpliva na njen razvoj, lahko razumeš, pravim, da tudi jaz, ki mi je naloženo z mladino neprenehoma občevati, se mu ne morem dalje odtegovati.

Mahnič v delu Dvanajst večerov  obtoži Stritarja in druge pesnike, ki pišejo o ljubezni, da v mladih zbujajo razumevanje ljubezni kot nečesa pozitivnega, kar ima katastrofalen učinek.

Delo z besedilom

Katera tematika je za Mahniča najbolj problematična?

Kakšno moč pripisuje književnosti?

S čim utemeljuje cenzuro branja?

Ali ste morda še pri kakšnem avtorju srečali podobno razmišljanje o škodljivosti branja? Povzemite, kar se spomnite, če pa ne najdete odgovora, potem preberite delo, ki je predstavljeno na naslednji povezavi.

 

Anton Mahnič: Dvanajst večerov

Deveti večer

Glejte, kako piše: «Ne bati se, mladeniči ! Pridigal vam ne bodem; v kako razmero vam je stopiti s tem svetovnim čutom, učili vas bodo vaši roditelji, izpo-vedniki, verski učitelji, njih poslušajte. Moj svet je ta: Ako že ljubite, ljubite na skrivnem, na dnu srca, tam naj gori večna lučica, ktero ste prižgali svojemu angelu, svojemu idealu, skrivna ljubezen, najboljša ljubezen! Kaj treba vedeti svetu, kdo je vaša boginja, kake «laske» ima, oči in usta ! Kako vas «peče bolečina», kako zdihujete po noči in po dnevi…. Ako torej ljubiš, mladeneč, ljubi za-se; ne izpostavljaj svojih sladkih ali britkih čutov v posmeh tujim ljudem, ki imajo vsak svoje potrebe in opravke ….» Tako podučuje Stritar mladino !

Vir: Dlib

Da, da, tako se uči v listu, ki je pred vsem namenjen mladini na viših in srednjih šolah. Ljubite, kaj ne, ljubite, dijaki ! Čemu ljubiti ? Je-li morda ona ljubezen nekako nedolžna šala, ktero si sme vsakdo povoljno privoščiti ? Tako učite, gojitelji mladine, to je vaša nrav ! In žalibog, da si tak nauk mladina predobro v srce vtisne. Večkrat sem že videl, preljubi moj, kako je že gimnazijalec ves vtopljen v tako ljubovanje. Peto- ali šestošolec, otrok, ki zna komaj grško brati, izvolil si je o svojo »; iu tedaj sanjari in blede noč in dan, pesnikuje, žaluje, toži luni in zvezdam svoje gorje, pri tem pa zanemarja šolske naloge, in jame vidno hirati od dne do dne. Začne ljubiti — dasiravno sme upati, da mu bo še le za deset ali dvajset let mogoče s svojo «boginjo» v zakon stopiti; dve ali tri leta še na gimnaziji, pet ali šest let na vseučilišči, potem spet kaj časa, predno stalno do kruha pride, to ti je čas, v kterem se ona lahko desetkrat moži, in on postane ji saj tudi tolikokrat nezvest Glej, vse to ga še loči od izvoljene, in vendar kaj takega naši osrečevalci in odgojevalci mladine ne le ne obsojajo, ampak celo priporočajo! Sad takih naukov je lahko videti vsak dan. Le poglejmo našo učečo se mladino; kako nam hira in bledi; nekdaj je bil najlepši kinč mladeničev rudeče lice in vedro oko. A zdaj beži gledat, srečaval boš po ulicah mladeniške postave brez vse živahnosti in življenja, motne oči, zgrbančeno čelo, bleda lica; vse ti znanuje žalostno zamišljenost in obup; kmalu ne bomo druzega imeli, kakor fantaste, same fantaste, grobove od zunaj pobeljene, od znotraj smrdljive! O za Boga, tužna slovenska domovina! da nimaš drugih odgojiteljev svojim najnežnišim cveticam, da strupena slana grde poltosti že v prvem cvetu posmodi tvoje najlepše cvetke ! A tako je in drugače ne more biti, dokler se tako uči in po lepoznanskih listih (ali kali !) tako piše.

O škodljivih učinkih branja na oba spola, beremo v nepodpisanem članku v Literatura za mladino v reviji Slovenka (1898). Iz besedila je razvidno, da je kriterij ločevanja predvsem snov, ki pa je določena glede na spolne vloge:

“Kakšno tvarino pa imajo navadno knjige ? Ako so namenjene dečkom, kar kipijo šovinizma. Opisujejo samo vojske in boje s pretirano kričečimi barvami, »da zbujajo v dečku ljubezen do domovin e in patrijotičen duh«. Ta smoter se pa na ta način le slabo doseže, pač pa se vzbuja v dečku , čitajočemu take nezmožnosti junaških činov — krvoločnost, da kar gori poželenja streljati Turke ali Indijance, kakor stekle pse. Ali j e to morda vzgoja, vredna devetnajstneg a stoletja, v kojem se pogajajo velevlasti za splošno rzoroženje ? Dečki so že tako često le preveč brezsrčni. Naloga vzgoje naj bi tedaj raje bila, vzbujati v njih le blaga, človekoljubna čutila, mesto da bi jim silila v roke puško in meč . Baš nasprotne so knjige za deklice . Te so pa brez konca in kraja sentimentalne, brezkrone . Sama pohlevnost, ponižnost — kakor nezabeljena postna juhica . Da i one niso stilistično nič boljše, je umevno že samo ob sebi. Osebe so seveda tudi vse pretirane in neresniče (sic)— brez trohice poezije — česa naj se tedaj otrok uči ob taki knjigi ? Nič , prav nič. Samo njegova fantazija raste preko mere in njegova poželjivost po vedno novi snovi. A površnost, ki se je je otrok navadil pri čitanju, preide ž njim v njegovo zrelo dobo .”

Še več pozornosti kot deškemu branju, je bilo namenjeno dekliškemu. To je bilo povezano tudi s tem, da so dekleta brala ljubezenske romane, to pa naj bi jim škodilo v več pogledih. Najbolj ostro zavrnitev najdemo pri Jakobu Dimniku.

Jakob Dimnik: Domača vzgoja : slovenskim materam, vzgojiteljicam, učiteljicam, vzgojiteljem in učiteljem, 1895

Vir: Digitalna knjižnica Slovenije

 

Dobro in potrebno je, da je ženska bistroumna, a svoj bister um naj uri in vadi na stvareh, ki spadajo v nje delokrog. Nevarno je naravnost za njo, ako si ga bistri na stvareh, katerih vsled svojih pomanjkljivih dušnih zmožnosti nikdar popolnem prebaviti ne more. Ako se preveč

izobražuje njih urn, zanemarja se versko čustvo in sploh srce. Dokler bodo naša dekleta namesto jutranje molitve, brale eno ali dve poglavji iz kacega šušmarskega romana,

dokler se bodo mesto verskih resnic učile na pamet fizikaličnih hipotez, ostale bodo take, kakor so dan danes, namreč: predrzne, nevedne in sploh malopridne. Zato je treba pri ženski vzgoji nastopiti vso drugo pot. Odpraviti je treba iz nje vsako nepotrebnost ter ohraniti le to, kar je treba ženski, „da bode dolgo živela in da se ji bode dobro godilo na zemlji.”

[…]

 

 

Omenili smo uže, da iz učene ženske napravi se kaj rada neverna ženska. Ali poglejmo, kako se dandanes stvarijo učenjakinje. Dajejo jim vsakovrstne dušne hrane. Predava se jim o kemiji, liziki, višji matematiki, logiki in psihlogiji. Pač znano nam je, da ima ženska manj možganov, nego mož; tedaj so tudi nje duševne zmožnosti na nižji stopinji nego pri moži. In ti predmetje tirjajo uže od moža mnogo truda, velike pridnosti in globocega vtopljenja v nje.

Kako malo je mož, ki dobro razumo ta ali oni predmet! In kaj bomo govorili o ženskih! Njih vednost, njih učenost zaostane uže na mnogo nižji stopinji, nego vednost še tako slabo talentiranega moža.

[…]

Poglejmo si učenje tujih jezikov nekoliko bolj natančno! Veliko zlatega časa zgubi deklica od 6. do 16. leta z učenjem francoščine, angleščine in znabiti tudi še laščine! Ali je k splošni omiki učenje teh jezikov res neobhodno potrebno? Gotovo ne, in saj se pa tudi redko katera deklica navadi natančno jednega teh jezikov govoriti. Znabiti se tu pa tam kateri posreči, slovnično še precej dobro govoriti, a občevalnega jezika pa gotovo ne zna in rojen Francoz se mora zelo mučiti, da tako popačeno govorjenje razumi. Za francosko branje pa tudi ta jezik ni potreben, ker najboljša francozka slovstvena dela prestavljena so uže v druge in tudi v slovenski jezik. Le grdi in pohujšljivi francozki romani niso pri nas vsi prestavljeni in za naše žene je pa najboljše, da tacih umazanih in pregrešnih knjig ne bero. Kaj mislite, da postanejo dekleta, ki so prošinjene z duhom francozkih romanov, kedaj dobre matere? Ali morejo take matere svoje otroke k dobremu, plemenitemu in lepemu napeljevati? Gotovo ne! Menite tudi , da taka žena spoštuje in ljubi svojega moža? Tudi ne! —

Ko deklica nekoliko zraste in starejša postane, dobi nekak nagon k temu, da hoče vse vedeti — vse brati. Ta nagon ima za vzgojo dobro, pa tudi slabo stran, koja je odvisna od vsebine branja in od časa, kolikor ga za to porabi. Skoraj je bolje, da deklicam branje zabranjujerno,

kakor pa, da bi jih k temu še navduševali. Glede kakovosti smemo deklicam le take knjige dovoljevati, ki so pisane v modrem in poučnem duhu, n. pr. življenje in delovanje vzglednih mož, potopisne črtice in izmej romanov le zgodovinske romane. Ena ali k večjem dve srednje veliki knjigi zadostujeta črez in črez za jeden mesec. Nekatere ženske so res prav strastne bralke. Marsiktera tiči celi dan in še polovico noči’ v knjigi, a gospodinjstvo in vzgojo otrok prepušča pa deklam. Možu, seveda kaj tacega ni po všeči in da bi se mu ne zamerila, naroči

dekli, da naj strogo pazi, kedaj pride mož domu in naj jo takoj opozori, ali da znamenje, da vrže hitro knjigo proč ter vzame delo v roko. Taka „učena“ žena je največja nesreča moževa in vse družine. Dela, delavnosti, reda, snage in varičnosti ne pozna. Njej beži čas brez koristi naprej in za gospodinjstvo rabi pa po jedno ali dve služkinji več, kakor bi jih pa potrebovala, če bi sama delala; pa vendar je še vse v največjem neredu. Mož najde v nedeljo prav tako umazano obleko, kakoršno je slekel prejšnjo nedeljo; srajca je še jedenkrat bolj raztrgana, kakor je bila, ko jo je slekel, praznični črevlji so vsi plesnivi, sploh — vse jemlje konec  in mož, ki ima znabiti majhne dohodke, ne more svoje družine več preskrbovati, zabrede v dolgove ali pa seže po tujem denarji ter uniči s tem samega sebe in družino svojo.

In k e d o j e temu kriv?

„Preučena“ žena njegova, ki je vedno brala nenravne romane, namesto, da bi pridno  gospodinjala in vzgojevala otroke svoje!

Matere, pazite torej na svoje hčerke, da ne postanejo strastne bralke!

Pripeti se tudi, da deklice svoje roditelje v tej zadevi goljufajo. Štirinajstletna deklica sedi prav mirno v sobi, vsa sklučena črez svoje knjige in zvezke, koje ima pred sabo na mizi in v desnici drži pero. Mati pridejo prav po tihem v sobo, da bi se prepričali o pridnosti svoje hčerke in res najdejo jo sedečo pri šolskih knjigah. Po tihem gredo zopet vun prav veselega obraza, ker se hčerka tako marljivo uči. Pa kaj se je učila! Odprte knjige in zvezki bili so le za goljufijo, pod njimi je bil pa skrit ostuden roman, v kojega je bila deklica vsa vtopljena in zamišljena.

Pripeti se, da deklice pol noči in tudi celo noč bero. Po 10. uri — ko uže vse spi — potegne po tihem svečo izpod žimnice, jo prižge in bere dolgo po polu noči. In kaj pa bere? Take knjige, kojih se boji in sramuje pri belem dnevu brati. Ne samo, ker je polagoma srkala poguben strup v se, na škodi je tudi v tem, ker je drugi dan vsa zaspana in trudna ter ni vsled tega za nobeno delo.

Naloga

Kako Dimnik poveže spolno identiteto z bralskimi izbirami in strategijami?

Katera literatura je neprimerna in zakaj?

Komu pripiše Dimnik odgovornost za pravilno izbiro dekliškega čtiva?

Ali v odlomku prepoznate mizogine izjave?

 

Rekli smo, da najbolj pogubonosno branje za naše ženstvo so romani. Vprašala bode morebiti marsikaka mati, kaj pa je vendar roman? Na to ji prav lahko odgovorimo in sicer tako-le: „Roman po liberalnem okusu je izmišljanja, ki izvira iz vrtoglavnega uma in okuženega srca“. Tu govorimo namreč o pohujšljivih francozkih romanih. »Začenja se innadaljuje z meseno poželjivostjo ter konča po mnogih pregrehah, pobojih, moritvah ali kaj podobnega, z zakonom. Iz kakoršnih virov izhaja roman, taki sad obrodi večjidel v svojih čitateljih in čitateljicah. Po pregrehah in premaganih zaprekah zvezanem zakonu, v kojern pa nikoli ni tistega raja, kakoršnega prenapeti kovači romanov popisujejo, čutijo se taki ženini in neveste kmalo ogoljufane in tako okanjene, da so v novem stanu popolnoma nezadovoljni in nesrečni, ker niso stopili v zakon s krščansko, temveč s sanjarsko pripravo — po šegi poželjivih prijateljev. Osmojena domišljija zopet dalje sanjari in kjer se pisani romani navadno končajo, tam se začno zakonski romani. Namesto medene ljubezni, se pokaže strast in ker pri tacih ljudeh krščanske ljubezni ni, se nasprotna nagnjenja grozno tepo, sanjari se zopet o kaki novi sreči, oskruni in raztrga se dostikrat zakonska vez in kdo na svetu je bolj nesrečen, kakor taki ljudje, kakoršnih imamo le preveč pred očmi, zlasti odkar je začelo tudi ženstvo romane namesto kuhalnice in ročnih del po rokah nositi.

Slovenci, hvala Bogu, do sedaj še nimamo tacih romanov, v nemški jezik jih je pa uže mnogo zatrošenih. Inkaj je konec po takem branji? Nezadovoljnost, beraštvo, samomor!

 

 

Tudi Ivan Trinko je v dekletih videl bitja, ki niso dovolj razumna, da bi znale izbrati dobro čtivo, zato je odgovornost tudi on preložil na starejše ženske, in sicer pisateljice.

Naloga

Kakšno poslanstvo Trinko pripisuje slovenskim pisateljicam?

Kakšni so za Trinka negativni učinki branja neprimerne literature? Katera čustva naj bi dekleta občutila pri branju te literature?

Primerjajte Dimnikov in Trinkov pogled na dekliško branje!

Kako se vaše ugotovitve navezujejo na doslej pridobljeno znanje o izobraževanju deklet?

 

Ivan Trinko (Branko): Čestitim Slovenkinim sotrudnicam v prevdarek

[ V] listu se mora na marsikaj gledati, da bo kos svojemu namenu; razširiti mora svoj delokrog kolikor možno, da postane dostojno glasilo našega ženstva. Naj mi dražestne čitateljice dovolijo izreči svobodno, in brezobzirno, kar mi sili v glavo, ko brskam po “Slovenkinih” številkah! Govoril bom iz čiste želje, da bi ona postala čimdalje popolnejša in sposobnejša za svoj poklic, in da bi se napredovaje utrdila in se razširila tudi ondi, kamor ni morda še dobila pristopa.

Narod obrača zaupno v vas svoje oči. A ne znate li, česa se nadeja od vas in česa zahteva? Poznate svoj uzvišeni poklic? Čemu pišete? Kakšni idejali vas mamijo in vas silijo da nekterikrat morda celo pozno v noč bedite pri brlečej svetilki in projektirate na snežnobeli papir fine poteze svoje pisave? Niste li nikdar nepričakovano zasačile svojih misli, kedar potajno se razvijajo, so vam tiho in pestro, kot pisani metuljčki, rojile po bistrih glavicah ? So-li bile vedno lepe in dobre in blagodejno vplivajoče na vaše mlade čitateljice ? Jaz nočem biti nepozvan svedok lehkotne rudečice, ki bi se morda vtegnila pokazati na kakem licu. Čemu? saj itak znam, da ni vsaka izmed vas zaprla k počitku trudnih oči z ono nepopisno zadovoljnostjo, katero človek čuti, kedar zadnji hip pred zaspancem pomisli na dobro delo, storjeno čez dan?

So li se čitateljice poboljšale po čitanju vaših spisov? Ali so dihale prosteje? Ali se jim je smijalo jasneje nekaljeno okó? Gorjé pisateljici, če po čitanju njenih spisov se raztegne črni oblak po zamišljenem čelu čitateljice, in ji mrzli dih zaveje v gorko srce!« Kaj si napravila z ono deklico, nedolžno mojo golobico? Ah, ona tvoja črtica, ne baš prenedolžna in presramežljiva, je prinesla burjo in nered v mlado dušo. Po tvoji črtici so se stemnile in zamotale njene misli, da ni mogla več jasno videti; strasti so se šumno vzdignole, da ni mogla več slišati glasu modrega sovetnika. Lica so ji zarudela, povesila je oči in prvikrat jo je bilo sram pred rodno materjo! Neoprezna pisateljica, kaj si storila s čitateljico, katero bi morala boljšati in blažiti »Slovenka«?

Ti mi lehko oporekaš: Jaz sem pisala za odrasle Slovenke, ne pa za otročje naročnice. Za odrasle? Bodi! Pozabiti pa ne smeš, da list pride v roke tudi mlajšim. List je seveda v prvi vrsti glasilo za odrasle, kdo bi to tajil? Toda če odrasle so modre (in vrlo prijetno mi je misliti, da so vse take) se bodo z nejevoljo odvrnile od tvojih nemodrih spisov, če pa slučajno je tudi takih, ki niso modre, oh, znaj da posebno tem je krvavo treba drugačega čtiva. S čem jim hočeš polniti prazno srce? Z nečimurnostjo, z ničem ? To je nesmisel! Treba jim tečne, zdrave, krepilne hrane, da si zopet napolnijo s krvjo anemične žile.
Ozri se naokolo po mili domovini in kmalu izprevidiš, da naši pisatelji, in še posebno pisateljice, ne smejo tratiti časa, ker je treba, da se odpravijo še marsikteri nedostatki in da se prinese v narodno zalogo še marsikaj nujno potrebnega. Nikakor ne boš koristila narodu, če tvoji spisi bodo prazni in če boš širila med mladimi Slovenkami lehkomišljenost in puhle sanjarije.
Pišeš li da zabavaš? No, bodi v božjem imenu! Piši, zabavaj, kratkočasi, tudi tega je treba. Toda pomisli! Kaka zabava je to, ako, dočim se bralka prijetno smeje in kratkočasi, se ji počasen a pogubonosen strup tajno in polagoma razširja po žilah in raznaša po šibkemt organizmu kali neizogibnega pogina? To ni zabava, to ti je tako igranje, kateremu konec bo grenko žalovanje in bridek jok.

Najbolj uničujoč vpliv romanov na bralke, je prikazal pisatelj Janez Trdina v zgodbi Jetnica.

 

Vir: Wikipedia

V poplavi svarilnih zapisov pred škodljivimi učinki romanov izstopa članek Elvire Dolinar, ki je opozorila, da je izbor knjig, ki jih berejo dekleta, povezan z njihovo izobrazbo. Tak pogled je zagovarjala tudi avstirjska feministka Rosa Mayreder, ki se je posvetila predvsem ženskim likom in ugotavljala, da so v trivialnih romanih še najbolj podobni nagačeni lutki, zato se je spraševala, komu je ta literatura dejansko namenjena. Njen odgovor se je glasil, da jo prebirajo mlada dekleta, saj naj bi se jih dotaknilo romantično dogajanje, pomirjajoč konec in celotno sentimentalno olepševanje resničnosti. Dejanska vsebina teh knjig je, kot je ugotavljala avtorica, razmerje med moškim in žensko, vendar ne zakonsko razmerje, ki je težavno, zapleteno in polno konfliktov, temveč samo ljubezen in zaroka. Erotične zadeve so prikazane zlagano in čistunsko ter vzbujajo upe, ki se razblinijo, in vse, kar ostane, sta grenko razočaranje in prizadetost. Številne sodobnice (in sodobniki) Rose Mayreder so neizkušenost deklet pred vstopom v zakon in pomanjkljive možnosti izobraževanja prikazovale_i tudi v literarnih delih.

 

Poglobljeno branje

Vesna Leskošek: Zavrnjena tradicija: ženske in ženskost v slovenski zgodovini od 1890-1940.

Katja Mihurko: Evine hčere: konstruiranje ženskosti v slovenskem javnem diskurzu 1848-1902.

Petra Mikulan: Matere, pazite na svoje hčereke, da ne postanejo strastne bralke. Delta, 2007, št. 1-2, str. 9-28.

 

 

License

Kulturna zgodovina spola na Slovenskem v dobi meščanstva Copyright © by Katja Mihurko. All Rights Reserved.