Uvod
Učbenik je učno gradivo za predmet Kulturna zgodovina spola na Slovenskem, ki se izvaja kot obvezni predmet na programu Kulturna zgodovina na Fakulteti za humanistiko Univerze v Novi Gorici. Predmet ima 8 kreditnih točk (ECTS), vendar učbenik ne zajema vseh tem, ki so obravnavane v okviru predmeta, saj obsega dobo meščanstva na Slovenskem, medtem ko v okviru predmeta obravnamo tudi obdobje socializma.
Obsežno tematiko, ki se dotika številnih področij, smo razdelili na tri velika poglavja, v katerih se osredinjamo na pravice, ki jih je oblikovalo žensko gibanje v 19. stoletju izhajajoč iz prikrajšanosti ali zapostavljenosti žensk. Zahteve po teh pravicah najprej umestimo v širši kontekst, raziščemo, kdaj so postale dostopne večji skupini moških in kdaj žensk. Pri tem sledimo metodološki zasnovi in opredelitvam, ki jih predstavljamo v prvem poglavju učbenika.
Cilj predmeta Kulturna zgodovina spola na Slovenskem in pričujočega učbenika je, da študentje in študentke pridobijo naslednje kompetence:
• poznavanje temeljnih konceptev s področja študij spolov ter razumevanje, kako se vzpostavlja kategorija spola na področju kulturne zgodovine,
• sposobnost zbiranja gradiva, ki omogoča večplastno analizo določenega fenomena,
• sposobnost analiziranja spolnih razmerj v različnih družbenih, zgodovinskih in kulturnih situacijah,
• predstavljanje izsledke lastnih raziskav na način, ki razkriva sposobnost samostojnega in konceptualnega mišljenja in kritične presoje,
• sposobnost prepoznavanja in ovrednotenje učinkov spolne diskriminacije v kulturnih vzorcih preteklosti in v aktualni resničnosti.
Predvideni študijski rezultati so naslednji:
Študent_ka je seznanjen_a s pojmi, ki so povezani s kulturno zgodovino spola, razume, kako je spol vplival na delovanje žensk in moških v javnem prostoru in v prostoru intime. Sposoben_a je zbrati gradivo o določeni tematiki, ga preučiti in svoja spoznanja zapisati v obliki seminarske naloge ali enciklopedičnega gesla.
Pripravo učbenika je financiralo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Učbenik temelji na raziskavah, ki se odvijajo v programski skupini Historične interpretacije 20. stoletja (P6-0347), ki jo financira Javna agencija za raziskovalno in inovativno dejavnost Republike Slovenije.
prof. dr. Katja Mihurko