Recenzija dr. Daše Ličen
Kulturna zgodovina spola na Slovenskem v dobi meščanstva predstavlja pomemben in inovativen zgled za univerzitetne učbenike s področja zgodovine, takih v slovenščini praktično ne poznamo. Posebno obogatitev predstavljajo primarni viri, s katerimi avtorica študentkam in študentom spretno in privlačno oriše obravnavano obdobje. Še več, v kratkih spremnih besedah k virom uporabnice in uporabnike učbenika izziva k premislekom in jih vabi k branju dodatnega gradiva. Pričujoče delo torej tako praktično kot teoretično odstira dolgo 19. stoletje. Ker je ponujeno v elektronski obliki, je delo praktično dostopno, elektronska oblika pa bralstvu omogoča tudi enostavno iskanje po ključnih besedah in vnašanje sprotnih opomb.
Navliz dejstvu, da se učbenik umešča na posebno področje zgodovine, na področje kulturne zgodovine, pa avtorica pri obravnavi zgodovinskih problemov, kot je na primer izobraževanje žensk, ne sloni le na referenčnih delih drugih kulturnih zgodovinarjev, spretno namreč vpleta predstavnike in predstavnice različnih disciplin.
Obenem je iz dela razviden avtoričin širok pregled historiografske literature, sploh tiste, ki so jo v zvezi z vprašanji spola v dolgem 19. stoletju pripravili slovenski zgodovinarji in zgodovinarke.
Med največje odlike učbenika sodi tudi njegova družbena aktualnost. Učbenik namreč z zgodovinske perspektive osvetljuje sodobna vprašanja o dinamikah med spoloma, s čimer je za študentko publiko izjemno privlačen in družbeno relevanten.
Učbenik je torej iz različnih ozirov nadvse primeren za univerzitetno rabo pri predmetih, ki se dotikajo vprašanja zgodovine žensk, zgodovine spola, zgodovine meščanstva in zgodovine razvoja slovenstva v dolgem 19. stoletju. Najbolj pripraven je za študentke in študente prve študijske stopnje, a bo mestoma uporaben tudi za tiste na drugi stopnji.