"

PREDGOVOR

Imre Cikajlo and Franc Gider

Knjiga je nastala kot povzetek vsebine predavanj predmeta Metode sistemskega inženiringa na Poslovno-tehniški fakulteti Univerze v Novi Gorici. Pri tem predmetu poskušava študentom približati sodoben način celovitega reševanja problemov. Čeprav je na tem področju na voljo zelo raznovrstna in obsežna literatura, sva strnila gradivo v kratko in jedrnato obliko s praktično uporabnostjo. Študenti se namreč prepogosto srečujejo z obsežnimi teorijami, ki so sicer zelo uporabne, a v zgodnjem obdobju splošnega študija tudi precej suhoparne, zato jih le s težavo povezujejo s praktičnimi problemi. Prav pomanjkanje praktičnih primerov, ki nazorno, dokaj preprosto, razumljivo in interaktivno prikažejo uporabo metodološkega orodja, naju je motiviralo za pripravo te e-knjige. Hkrati želiva spodbuditi študente k sistemskemu razmišljanju, kako se lotiti reševanja problemov in izzivov oziroma kako prehoditi pot od ideje do njene uresničitve. To je po najinih izkušnjah tudi področje, na katerem se mladi diplomanti po vstopu v delovno okolje pogosto znajdejo v zagati.

V modernem okolju, polnem tehnologije, celovitih socioloških procesov, spremenljivih kadrovskih tokov, prilagajanja trgu idr., je reševanje problemov, ki nastanejo iz različnih vzrokov, čedalje bolj zapleteno. Zato ni narobe, če ugotavljamo dejansko stanje sistema z določanjem njegove funkcije v povezavi s posameznimi njegovimi komponentami in z okoljem. Z boljšim poznavanjem sistema, vključno z njegovimi lastnostmi, lahko nastali problem razčlenimo in ga obravnavamo celoviteje. S tem preprečimo, da bi enostavna in enostranska rešitev, ki se pogosto ponuja, problem le delno odpravila ali povzročila celo novega z dolgoročnimi posledicami. Večjo učinkovitost in uspešnost pri reševanju in odpravljanju problemov je mogoče doseči le s sistematičnostjo. To pa lahko zagotovimo z uporabo celostne metodologije za reševanje problemov in gradnjo sistemov, imenovane sistemsko inženirstvo. Gre za napotke, kako se lotiti stvari, ko z obstoječim stanjem nismo zadovoljni [1].

V knjigi se prepletajo tehnike reševanja problemov z metodami stalnih izboljšav, kakršne so TQM, lean, 6 sigma, 20 ključev idr. Poglavja so razdeljena tako, da bralca najprej seznanijo s pojmom problem, nato pa ga vodijo od določitve problema do njegove rešitve. Pri tem spoznava metode za formuliranje in analizo problema, izbiro strategije in iskanje najustreznejše sestave tima za reševanje. Metoda simpleks, ki pripelje do rešitve oziroma akcije v osmih korakih, je osnova za predstavitev sistemskega reševanja. Slednje namreč zahteva dobro opredelitev problema, kar je mogoče zagotoviti le z ustreznim zbiranjem podatkov in oblikovanjem informacij. Ko je problem opredeljen, se bralec seznani s tehnikami zbiranja idej za reševanje ter z orodjem za izbiro in vrednotenje idej, ki so na voljo. Šele nato se skupaj lotimo načrtovanja in prodaje ideje ter začnemo akcijo.

Sistemskost pri reševanju problemov vodi k stalnim izboljšavam procesov, poslovanja in odnosov ter se kaže v poslovnem uspehu, v boljši kakovosti izdelkov, zadovoljnejših zaposlenih in kupcih, ekologiji in navsezadnje splošni učinkovitosti. O tem govori tudi japonska proizvodna filozofija, ki izvira iz uspešnega avtomobilskega koncerna Toyota in je vplivala na razvoj evropskega modela poslovne odličnosti.

Pri pripravi knjige sva imela v mislih predvsem praktično uporabnost tehnik in metod za reševanje problemov, zato upava, da bodo mladi diplomanti posegali po njej tudi po študiju, ko bodo naleteli na probleme v praksi. Želiva jim, da bi jim bila knjiga pri tem v pomoč.

License

Icon for the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License

Tehnike za analizo in reševanje problemov Copyright © 2024 by University of Nova Gorica Press is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License, except where otherwise noted.